787 afwijking van ruim 7.5 c.M.dat is 21/2 maal de BS50 op dien afstand van het Italiaansche geweer. Deze paradox van te ge ringe spreiding doet vooral op de grootere afstanden opgeld, wan neer in het daadwerkelijk vuur die afstanden niet bekend zijn. 4. Vuur snelheid. De nieuwerwetsche geweren kunnen een groote vuursnelheid ontwikkelen, welke wel is waar hier en daar in overdreven cij fers wordt uitgedrukt, doch ontegenzeggelijk een grooten voor uitgang ten opzichte van den enkellader vertoont. Zoo wordt van het Zwitsersch geweer beweerd, dat het 18 patronen in 20" verschieten kan bij gericht vuur, alzoo 39 in de minuut. Gaat men echter na, dat voor het vullen van het magazijn en het brengen van een patroon in den loop 8" ver- eischt worden, dan ziet men genoemd aantal reeds slinken tot 28 a 29 schoten per minuut. Moeilijk kan men zulke getallen als gemiddelden aannemen voor gewoon geoefenden, het gros van het leger. Bijna nog dwazer klinkt de opgave betreffende het Spaansche geweer, als zouden daarmede 100 ongerichte schoten in 2'28" af gegeven kunnen worden; niet alleen, dat men dan komt tot ruim 40 per minuut, doch men dient zich ook af te vragen: hoeve- len zijn in staat honderdmaal achtereen het geweer in den aan slag te brengen en af te drukken in nog geen 3 minuten tijds? Met datzelfde geweer zouden 100 gerichte schoten gedaan kun nen worden in 3 a 4 min., d.i. dus minstens 25 per minuut! De vuursnelheid heeft dan ook een betrekkelijke waarde, niet alleen afhankelijk van de houding waarin geschoten wordt, doch ook van den afstand tot, en de zichtbaarheid van het doel. Nader ingaan op het al of niet gewenschte om steeds zoo veel mogelijk partij te trekken van de grootstmogelijke vuur snelheid daarbij bovenstaande belemmerende invloeden in aan merking nemende zoude ons te ver voeren op het gebied van vuurtactiek. Met een enkel woord zij er echter op gewezen, dat het, vooral voor den aanvaller, niet doenlijk zou zijn op den duur een vuursnel heid vol te houden, zooals die bv. door generaal Rohne wordt opge geven in zijn vlugschrift „das gefechtsmassige Abtheilungsschies- sen der Infanterie", waarin o. a. van 800 tot 500 M. een snel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 171