788 heid van 4 a 5 schoten in de minuut, bij liggende houding, wordt mogelijk geacht. Doch aan den anderen kant houde men in het oog, dat door sneller vuur een zeker aantal treffers binnen korteren tijdver- kregen kan worden, en dus ook in korteren tijd aan de tegen partij een verlies toegebracht kan worden, dat zijn vuur aan merkelijk doet verminderen, tot staken van zijn voorwaartsche beweging dwingt. Aan de mogelijkheid om in korten tijd een overstelpende massa projectielen te slingeren in de vijandelijke doelen moet een bij zonder groote moreele uitwerking worden toegeschreven. De Engelschen ondervonden in sommige gevechten, waarin hunne dichte opstellingen veel te lijden hadden van plotseling daarop geopend overstelpend vuur, dien invloed zoo sterk, dat de troe pen, niettegenstaande de betrekkelijk geringe verliezen, niet meer voorwaarts te krijgen waren. Bij Colenso, 15-12-99, marcheerde de 5e Brigade, die den lin kervleugel der slaglinie zou vormen, bij daglicht in gesloten colonne van frontcolonnen met compagnieën; zij werd op 1200 M. door een hevig vuur der Boeren tot oplossen en verspreiden ge dwongen. De brigade, als geheel, kwam slechts weinig verder vooruit en bleef overigens den geheelen dag ter plaatse. Ver liezen aan dooden en gewonden: 20 officieren en 14% man schappen, bijna geheel geleden in het korte tijdsverloop tusschen het openen van het vuur door de Boeren en het verspreiden en dekking zoeken der voorste afdeelingen. In den regel wordt gerekend, dat eerst 25 tot 30 verliezen den troep dermate zullen schokken. Te Elandslaagte, 21-10-99, waar het eigenlijke gevecht 5 a 6 uur duurde, bleven de Engelschen meester van het slagveld; de aanval werd tot het laatste oogenblik doorgezet, met een totaal verlies van 13 der minderen. Dat de Boeren geen voorstanders waren van snel schieten, alleen omdat hun Mauser zulks toeliet, blijkt uit verschillende gevechten; hoe kleiner doelen, hoe langzamer en zorgvuldiger gericht hun vuur was. Een voortreffelijk voorbeeld geeft het gevecht op den Spionkop, 24 Januari 1900. De Boeren, ten getale van 450, vielen hier

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 172