790 Door de mogelijkheid om gedurende een zekeren tijd, zoo te zeggen, elk oogenhlik een kogel in de richting van den tegen stander te zenden, staat thans het geweer met recht een aanwen ding onder alle denkbare omstandigheden toe. Thans zijn wij zoo ver, dat de bajonet, die nog voor korten tijd als onmisbaar gold en zelfs grooten invloed uitoefende op de vervaardiging van het in fanterie vuur wapen—immers, dat wapen moest als stootwapen ge bezigd kunnen wordengeheel op den achtergrond is gedrongen. Zeker, men hecht nog veelal aan de bajonet als wapen voor het handgemeen, doch in 9 van de 10 gevallen kan een vast beraden verdediger zich den aanvaller beter met vuur van het lijf houden dan door bajonetvechtkunst. Omgekeerd zal de aan valler, die toch, om met de bajonet te kunnen werken, zeer dicht moet opdringen, door zijn vuur den verdediger tot wijken bren gen of vernietigen kunnen. Men denke maar eens aan den Zuid- Afrikaanschen oorlog. De Engelsche tegenaanvallen op den Spion kop, met de bajonet uitgevoerd, mislukten; de Boeren beschik ten aldaar in het geheel niet over bajonetten. Ook hunne latere gelukte aanvallen volvoerden de Boeren zonder bajonet. Sommigen wijzen op enkele gevallen, waarin de Boeren alleen weken voor den bajonetaanval der Engelschen, zoo bv. in het gevecht bij Talana-hill (20-10-'99) en bij Elandslaagte (21-10-'99); maar vooral wordt als voorbeeld aangehaald de bajonetaanval op Wagon-hill (beleg van Lady-Smith, 6-1-'00). Beide eerstgenoemde feiten versterken slechts het boven op gemerkte; de vijand was eigenlijk reeds bezig terug te trekken, daartoe door vuur gedwongen. De laatst aangehaalde gebeurte nis is al moeilijk op hare juiste waarde te schatten, doch is m.i. slechts op te vatten als een sterk sprekend bewijs voor de kracht van het infanterievuur. Wagon-hill wei'd in den nacht van 5 op 6 Januari te half twee ure aangevallen door een drie honderdtal Boeren. De Engelsche bezetting bestond toen uit 3 comp. infanterie, 1 eskadron, 1 Hotchkiss en verder eenige de tachementen mariniers, sappeurs en G-ordon Highlanders, welke laatsten gediend hadden om nog 2 kanonnen (1 van 4 7 duim en 1 van 12 daarheen te brengen. Het gelukte een deel der Boeren zich te nestelen op den Zuid-Westelijken uitlooper van den Wagon- hill, doch zij werden niet door hun kameraden gesteund. De Engel-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 174