791 sche bezetting daarentegen werd in den loop van den dag versterkt, achtereenvolgens door3 eskadrons, 1 compagnie infanterie (Gor don Highlanders), 2 halve bataljons (Kings Royal Rifles I en II), 1 regiment huzaren (18th Hussards), 1 regt. dragonders (5th Dragoon Guards), 1 regt. lanciers (5th Lancers), 11/2 esk. huzaren (19th Hussards) en ten slotte door drie compagnieën van het le bataljon Devonshire Regiment, terwijl sinds eenigen tijd een rijdende batterij de Boeren uit de vlakte in hun linkerflank beschoot. Sinds den middag was het grootste deel der Boeren van den Wagon-hill verdwenen; in den laten namiddag hielden zich nog slechts enkele Boeren op den heuvel staande, reeds van zins geheel terug te trekken, toen zij zekerheid verkregen niet gesteund te zullen worden. Vijftien en een half uur aan een stuk had dit handjevol menschen gestreden tegen de overmacht, de laatste twee en een half uur in een woedenden regenstorm, toen de laatstgenoemde drie compagnieën Engelschen oprukten op de buitenflank (linker-) der Boeren en hen na een kort snelvuur met de bajonet aanvielen. Is het zoo sterk te verwonderen, dat de Boeren nu geheel weken, niet alleen van den heuvel, doch ook uit de nabij gelegen donga's? En moet dit succes uitsluitend aan de bajonet toegeschreven worden? Ongetwijfeld: zoolang het uitsluitend gebruik van het vuur wapen den soldaat nog niet in merg en bloed is gedrongen, en ook de mogelijkheid blijft bestaan, dat men niet ten allen tijde over patronen kan beschikken, zoolang blijft ook een blank wapen noodig. Nog altijd vormt het blanke wapen voor den stoot, steek of houw een steun voor het moreel, gaat daarvan de kracht uit, noodig om te geraken tot den laatsten sprong naar het handgemeen. Doch is daarvoor alleen een bajonet geschikt? Het opvoeren van de vuursnelheid met hulpmiddelen, als tot heden op de oorlogswapens toegepast, kan niet anders ver kregen worden dan door magazijnen met grooteren inhoud, welke tevens het voordeel opleveren, dat men minder spoedig behoeft over te gaan tot het weder vullen van het magazijn, een beweging, die den man, vooral in den strijd van Zeer nabij, te lang het gebruik van zijn vuurwapen onthoudt, terwijl zij zóó veel van zijn kalmte eischt, dat zij haast onuitvoerbaar wordt in die beslissende oogenblikken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 175