792 Toch ziet men algemeen de magazijnen voor hoogstens 5a6 patronen ingericht. Engeland ging bij zijn Mark II van 8 op 10 patronen. Een krachtiger middel om grooter vuursnelheid te verkrijgen, vormt het verminderen van het aantal laadbewegingen bij ge vuld magazijn, thans nog twee in getal. De zelfladers, waarbij: gedurende het schieten het geweer zich zelf laadt hetzij door de werking van den terugstoot, hetzij door den druk der bus- kruitgassen rechtstreeks zoolang de patroonvoorraad in het magazijn strekt, bestaan reeds in talrijke stelsels, doch werden nog nergens ingevoerd. Zij kunnen tot vier grondvormen gebracht worden: I. De loop is naar achteren verschuifbaar (gedeeltelijk ook draaibaar) en gekoppeld aan het sluitstuk, dat echter op een. bepaald oogenblik los laat. II. De loop is vast, het sluitstuk gaat achteruit, hetzij rechtr hetzij met een draaiende beweging. III. De loop is vast; een deel der buskruitgassen werkt langs een opening nabij de monding in een buis op een zuigerstang, die het sluitstuk achterwaarts beweegt. IV. De loop is naar voren verschuifbaar en wordt door den kogel medegenomen, het sluitstuk volgt deze beweging niet. Ook bij deze zelfladers geldt de opmerking, dat een groote magazijnsvoorraad wenschelijk voorkomt. Ofschoon nu al die inrichtingen voor een sneller vuur niet direct afhankelijk zijn van het kaliber, is het duidelijk, dat, waar kalibervermindering ook beduiden kan lichter geweer en lichtere munitie, men voor dit doel liefst een zoo klein mogelijk kaliber aanneemt, rekening houdende met andere eischen. 5. Lichte munitie. Herhaaldelijk werd in den loop dezer verhandeling gewezen op de noodzaak den man met zooveel mogelijk patronen, uitte rusten, maar tevens werd er aan herinnerd, dat 's mans draag kracht aan grenzen gebonden blijft en dat binnen die grenzen nog het gewicht van tal van andere door den man mede te voeren uitrustingstukken moet vallen. Heeft men eenmaal vastgesteld hoeveel gewicht aan munitie de man kan en moet dragen, dan hangt het verder van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 176