635 Veie officieren waren niet voldoende warm gekleed en ont vingen dan de pelsen, vilten schoenen, mutsen en dikke hand schoenen. De minderen van de reserve waren zonder uitzondering slecht gekleed en kregen dus ook warme kleedingstukken, waarbij men er echter goed op moest toezien, dat zij deze niet voor wat brandewijn verkochten. Van het station Baikal gingen de echelons tusschen 4 en 8 uur v.m. over den marschweg langs de telephoonleiding en langs i de op het meer gebouwde barakken. Al naar de bevelen van de commandanten der echelons of van den stationscommandant had de tocht der troepenafdeelingen over het ijs plaats öf in marschformatie waarbij de uitrusting op voor dit doel medegevoerde sleden werd vervoerd, terwijl enkele ledige sleden voor de vermoeiden daaraan werden toege voegd of geheel in sleden, wanneer zij vermoeid aan het sta tion Baikal aankwamen of het weer slecht was. In iedere slede namen dan vier man plaats. Na aankomst aan het station Seredina, waar zich naast het gebouw voor de passagiers de keuken en de ziekenbarakken bevonden, en waar de stationscommandant zich steeds ophield, kregen de militairen een rust van twee uren, waarin hun een warme maaltijd werd verstrekt, die zeer goed was. Op dezelfde wijze als over het eerste traject werd daarna de marsch naar het station Tanchoi voortgezet, waar de troepen des avonds tus schen 3 en 8 uur aankwamen en onmiddellijk de gereedstaande verwarmde spoorwegrijtuigen bestegen. Ten einde de reeds boven vermelde locomotieven en wagens naar de Oostzijde van het Baikal-meer te kunnen overbrengen, was einde Januari besloten een spoorbaan over het bevroren meer aan te leggen, waartoe onmiddellijk de noodige maatregelen werden getroffen, zoodat den 15en Februari reeds een aanvang kon worden gemaakt met het leggen van de rails. Een groote moeilijkheid leverden de scheuren in en het schui ven van het ijs op, terwijl ook het werken op het ijs, bij de zware vorst die tot 30 graden steeg en bij de veelvuldig voorkomende sneeuwjachten en stormen, niet gemakkelijk was. De hardheid van het ijs, dat op den Westelijken oever van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 17