797 6. Licht geweer. Behalve, dat het beperkte draagvermogen van den man een zoo licht mogelijke uitrusting dringend eischt, moest ook de wensch, om de vuursnelheid zooveel mogelijk te benutten, voeren tot handzamer gewichten bij de vuurwapenen. Kalibervermindering op zich zelve zou in vrij sterke mate dat streven in de hand werken, wanneer niet andere factoren een tot het uiterste ge" dreven verlichting van het geweer beletten. Enkele dier factoren werden boven reeds besproken. De te rugstoot bv. maakt een zeker geweergewicht noodig, wil men bij het snellere vuren niet de kans loopen, dat de man, door opvolgende hevige schokken afgeschrikt, zijn wapen niet meer behoorlijk tegen den schouder brengt. De vereischte grootere aanvangssnelheid noodzaakt niet alleen tot verzwaring van den zielwand, doch ook tot betrekkelijke verlenging van den loop. Vroeger kon men volstaan met loopen van gem. 73 kalibers (68—79) lengte, tegenwoordig zijn de kleinst- kaliber geweerloopen minstens 100 kal. lang. Gemiddeld bedroeg de lengte van het klein-kaliber geweer boven 8 m.H. 1.32 M., die van geweren van 7.5 tot 8 m.M. meet 1.28 M., en die van geweren van 6.5 en 7 m.M., 1.26 M. Wel zijn dus, over het geheel genomen, de geweren korter geworden, doch die ver korting is niet zoo ver gedreven als, zonder bijkomende om standigheden, naar evenredigheid zou hebben kunnen geschieden. Dat niet alleen de vraag naar eene grootere V0 tot die langere loopen van meer dan 100 kalibers deed besluiten, mag men af leiden uit de proeven in Denemarken genomen ter bepaling van de V0, welke eenzelfde lading bij verschillende ziellengten op leverde; toen bleek, dat een verkorting van 10 c.M. de V° slechts 12 M. deed afnemen. Inderdaad wordt de geweerlengte ook beheerscht door den eisch, op twee gelederen beide staande of knielende te kun nen vuren, een eisch, welke men veilig uit den tijd kan achten, nu een snel vuur mogelijk is en men er bovendien uiterst zel den toe zal overgaan in zulke gesloten formatiën het vuur te openen. Verder geeft een langere loop ook gelegenheid een langere richtas aan te brengen; zeker een niet te miskennen voordeel

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 181