799 Daarin bracht kalibervermindering geen bepaalde verbetering aan. Eerder zou men mogen beweren, dat de kleinere schootshoeken het aanbrengen van een goed duidelijk vizier in den weg gestaan hebben, en dat het den man in het gevecht moeilijker zal vallen zijn vizier behoorlijk te stellen, terwijl het toezicht daarop door groeps- en sectiecommandanten hoogst bezwaarlijk is geworden. Tegen uitwendige verontreiniging, waaronder die van het magazijn, kunnen maatregelen genomen worden, welke deze voorkomen dan wel tot het geringste terugbrengen. Zoo zijn bv. de nieuwste Mauser-magazijnen van boven en van onderen gesloten, waardoor vuil moeilijk kan binnendringen. Het grooter aantal samenstellende deelen van niet altijd een- voudigen vorm kan men moeilijk ontloopenhet hangt, evenals het magazijn, samen met eischen, die aan het kaliber als zoo danig vreemd blijven. Overigens blijkt het door fabriekmatige,, hoogst nauwkeurige afwerking mogelijk de zwakkere deelen, die het meest aan breken of onbruikbaar worden blootstaan, spoedig te vervangen door andere, welke, reeds dadelijk voor het gebruik gereed, medegegeven worden aan den troep. Natuurlijk kunnen daarvoor ook overeenkomstige deelen van wapening, reeds in handen van den man, gebezigd worden. Merkwaardige proeven in Rusland genomen hebben bewezen hoever men het in dit op zicht gebracht heeft: geweren, samengesteld uit deelen afkomstig van de vier verschillende staatsfabrieken, voldeden uitstekend. Gemiddeld konden 22.8 schoten per minuut worden afgegeven; na herhaalde seriën kon geen enkel gebrek worden aangewezen. De samenstelling van enkele nieuwste wapens werd zoodanig vereenvoudigd, dat de minst snuggere geen moeite ondervindt bij het onderhoud van zijn wapen; sommige geweren kunnen zelfs zonder schroevedraaiers of andere hulpmiddelen uiteen genomen worden. Evenwel: ook deze goede uitkomsten volgen niet uit kaliber vermindering, doch uit meer volkomen werktuigen voor den aan maak van geweren. Kalibervermindering brengt een groot nadeel met zich, dat erger wordt naarmate de zielwijdte afneemt: het inwendige van den loop is moeilijk te reinigen. Het bezigen van drijfmiddelen met zeer gering afzetsel en van mantelprojectielen hielp wel veel voor het reinhouden van de-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 183