800 ziel, doch afdoende was dit geenszins; andere reinigingsmid delen dan de tot nu toe gebruikelijke bleken noodig, terwijl bo vendien nog bijzondere maatregelen getroffen werden om ver vuiling bij gewoon dienstgebruik te voorkomen (monddeksels). Het fijne instrument, zooals thans het geweer er een geworden was, moest ook beschermd worden tegen beschadigingen, waarover men zich eertijds niet zoo druk maakte (mondingbeschermers). Met het kleiner worden van het kaliber zullen deze bezwa ren verergeren. 8. Slotbeschouwing. Uit het bovenstaande blijkt, dat ten aanzien van de gewichtigste eischen verdere kalibervermindering niet leidt tot aanmerke lijke verbetering. De uitwerking van het enkele projectiel begint bij kalibers van 8 tot 6.5 m.M. al twijfelachtig te worden. Het groote tactische voordeel van meer gestrekte banen kan alleen -verkregen worden ten koste van verhoogden terugstoot, tenzij voortgegaan wordt met het lichter maken van de projectielen. Doch de zeer lichte projectielen van 6 tot 5 m.M. worden zelfs door matigen wind aanmerkelijk uit de richting gedreven, ter wijl hunne aanzienlijke lengte, in kalibers uitgedrukt, noodzaakt tot zulke buitengewone maatregelen om hunne stabiliteit te verzekeren, dat deze niet in alle strengheid toegepast kunnen worden, waarvan weer het gevolg is, dat de juistheid van het schot geschaad wordt. Bedenkt men nu, dat de aanschaffingskosten van een nieuwe bewapening met het kleiner worden van het kaliber toenemen, dan is het duidelijk dat de rijken, welke door slijtage hunner geweren (Duitschland, Oostenrijk) nieuwe vuurwapens moeten aanmaken, blijven bij het gebezigde kaliber. Daardoor kan ten eerste de ruiling tegen nieuwe geweren waaraan de nieuwste technische verbeteringen worden aange bracht meer geleidelijk geschieden en wordt in de tweede plaats zeer belangrijke bezuiniging verkregen, doordien de aanwezige millioenen patronen bruikbaar blijven. Dit laatste voordeel willen ook zij in meerdere of mindere mate genieten, die hun infanteriegeweer, wegens daaraan klevende con structieve fouten, wenschen te vervangen (Engeland en Amerika).

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 184