801 Alleen mogendheden, wier infanterievuurwapen te veel in de- minderheid isook wat betreft de samenstelling van de patioon zullen bij verwapening overgaan tot een kleiner kaliber, zooals Ja pan deed, Portugal bezig is te doen (6.5 m.M. Mannlicher-Schönauer) en Frankrijk schijnt te zullen ondernemen (Daudeteau, 6.5 m.M.?)- Doch uit de verschillende berichten is met vrij groote mate van zekerheid te voorspellen, dat Frankrijk niet tot het aan nemen van een geheel nieuw geweerstelsel zal overgaan, zon der gelijktijdig een stap verder te doen in de richting van meer dere vuursnelheid, door het invoeren van een zelflader. Met proeven in dezen zin zijn trouwens andere groote mo gendheden in het geheim of openlijk ook bezig. De meestbe- lovende typen schijnen te zijn die van Cei in Italië, Schlegel- müch in Duitschland, Mondragon in Frankrijk en Mannlicher in Oostenrijk. In hoeverre die nieuwere wapens thans reeds krijgs- bruikbaar heeten mogen, kan moeilijk opgemaakt worden uit de openbaar geworden mededeelingen ter zake. Nog minder valt zulks te verklaren van uitvindingen als die van Brausewetter en van Wieser, dienende om het afvuren van het geweer alleen bij de bevolen vizierstelling mogelijk te maken. Men zou ook bij deze werktuigen tot de slotsom moeten komen, dat het klei ner worden der schootshoeken de toepassing dezer wenschelijke toestellen ten zeerste bemoeilijkt. Maar zeker is het, dat, waar Oostenrijk na jarenlange proeven met 6 tot 5 m.M. geweren niet tot een besluit kan geraken, Duitschland zijn proeven met 6 m.M. staakt, omdat zij niet vrucht dragend blijken, Mondragon met zijn geweer van 5 m.M. fiasco heeft gemaakt, men niet zoo spoedig een dergelijk allerkleinst kaliber zal aannemen. Moge ook al gegist kunnen worden wat de naaste toekomst zal brengen, nl. een zelflader van geen kleiner kaliber dan 6 m.M., onmogelijk valt te begrooten waar de vooruitgang der laatste 30 jaren zijn eindpunt zal vinden. Zooals de kapitein Leleu in zijn artikel „armes a feu porta- tives de guerre" (Rev. d'Art. Nov. 1901) terecht opmerkt, is het bezigen van een deel der gassen, opgewekt tot voortdrij ving van het projectiel, om het herladen te bewerkstelligen, in zijn soort, een even ruw middel als indertijd het aanwenden

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 185