DE RUSSISCH-JAPANSCHE OORLOG. Vervolg van blz. 624.) Operatiën van het 1' Japansche leger. Na de overwinning aan de Jaloe kwam de beweging van het 1e Japansche leger bij Föng-hwang-tschön tijdelijk tot staan, niet door de maatregelen der Russen echter, doch waarschijnlijk met het doel het geheele eerste leger aldaar te concentreeren alvorens verdere operatiën te ondernemen. Zooals reeds werd opgemerkt, stonden van nu af den Japanners verschillende wegen ten dienste, van welke echter die over Mo-tien-ling alleen voor alle wapens bruikbaar is; de in Mei intredende regentijd veran dert echter alle wegen in dikwijls onbegaanbare modderpoelen 1); uit berichten bleek dan ook reeds, dat dit zeer belemmerend werkte op de troepenbewegingen. Omtrent de door de Russen ingeslagen richting kwamen geen berichten in en is het misschien hieraan toe te schrijven, dat den llen Mei de Japanners langs drie verschillende wegen in de richting van Lianjang, Hai-tschöng en Moekden oprukten. Een divisie, waarschijnlijk de Garde, nam den weg over Hsiu- jen, voortdurend in aanraking met kozakken; het doel van deze beweging zou zijn verbinding te krijgen met de op het schier eiland Liantoeng gelande troepen. Een tweede divisie rukte op in de richting van Mo-tien-ling, terwijl de derde in N. richting op Saimaki of Saimatsi aanrukte. Omtrent de bewegingen dezer troepen kwamen verschillende, dikwijls tegenstrijdige berichten; eerst heette het dat zij tot staan kwamen, later dat de Japanners op Föng-hwang-tschön terugtrokken en zich daar versterkten, vervolgens werd volgens generaal Sakharoff de opmarsch tegen Lianjang hervat, terwijl 1) Militiir "Wochenblatt No. 36 van 1904.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 187