804 Koeropatkin den 19en berichtte, dat een detachement kozakken de Japanners tot elf mijlen van Föng-hwang-tschön terug dreef en daarna, dat twee divisiën te Föng-hwang-tschön waren samen getrokken en een derde bij Habalin, halverwege laatstgenoemde plaats en Hsiujen, stond; 22 Mei bezette deze divisie een pasi negen mijl ten Z. van Hsiujen en seinde Koeropatkin, dat 40.000 man te Föng-hwang-tschön waren samengetrokken. Ook volgens andere berichten zou het le leger nog steeds bij deze plaats staan, in afwachting van versterking door het 3e leger. Yan de naar Saimaki opgerukte afdeeling werd nog vernomen, dat deze 200 kozakken bij Tontokoe, N. van Kwantien, verdreef, 27 Mei een tweede gevecht plaats had, waarbij de Russen de nederlaag leden en 2 officieren en 7 kozakken verloren, terwijl generaal Sakharoff rapporteerde, dat 31 Mei de kozakken de Japanners in den Fönschuitin-pas (N.O. Saimaki) aanvielen en verdreven. In de nabijheid van Saimaki hadden herhaalde lijk ontmoetingen plaats, waarin de Japanners meest overwin naars waren. Wat het doel van deze versnippering van krachten mag zijn is niet te vermoeden; veel vorderingen in de richting van Moekden maakten de Japanners zeker niet, vandaar waarschijn lijk, dat generaal Pflug seinde, dat de opmarsch der Japanners zich kenmerkt door besluiteloosheid. Ook kan het voorzichtig voorwaarts rukken der Japanners te wijten zijn aan het her haaldelijk optreden van kozakken in den rug van het le leger. Zoo verscheen 20 Mei een Russische afdeeling bij Takoetsjan doch werd door de Japanners aangevallen en op de vlucht ge dreven; volgens Japansche berichten werd een Russisch eska dron omsingeld en leed dit zware verliezen. Ook in N. Korea traden de kozakken weder in de nabijheid van Söntschön op en zouden de Koreanen de Russen bij hun optreden steunen. Operatiën van het 2e Japansche leger. Nagenoeg het geheele 2e leger werd na de landing op Lian- toeng voor de insluiting van Port-Arthur bestemd en rukte naar het Z. op, bezette achtereenvolgens Poelantien (recht W. van

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 188