805 Pitsjewo aan de Society-baai, op de meeste kaarten Port-Adams) op den 12en en San-schilipoe, beide aan den spoorbaan gelegen, verbrak de gemeenschap van Port-Arthur met het Noorden en concentreerde zich bij Kintsjou. Den 16en had hier een gevecht plaats, waarbij de Japanners 146 en de Russen 160 man verloren de laatsten trokken naar het Z. terug. Dat den Japanners er veel aan gelegen was, zij het dan ook ten koste van groote verliezen, Port-Arthur zoo spoedig mogelijk te doen vallen, bleek uit hun onstuimigen aanval op den 25en. Zij vielen toen de Russische versterkingen bij Nansjan, ten Z. W. van Kintsjou, aan, namen deze en bezetten den 26en Kintsjou, aldus meester zijnde van het smalste gedeelte van het schiereiland. Het ge- heele 2e leger nam aan den aanval deel; de Russen konden hiertegenover slechts een tirailleurbrigade, 2 batterijen veldar tillerie benevens belegerings- en marinegeschut stellen. Ook nu ondersteunden, evenals aan de Jaloe, kanonneerbooten den aanval der Japanners. Yan uit de Kintsjou-baai werd door de schepen de linkervleugel der Russen onder vuur genomen en op dezen vleugel de hoofdaanval door een divisie, langs het strand en grootendeels door het water wadende, ondernomen. Van Russische zijde zouden van uit de haven van Taiienwan tor pedobooten, een kanonneerboot (Bobr) en de Bagan aan de ver dediging hebben deelgenomende Bobr werd door de Japanners vernield. Niet dan ten koste van zware verliezen echter waren de Japanners meester van het slagveld geblevenzij verloren 4304 man, waaronder 704 dooden; de Puissen verloren 800 dooden, 68 stukken en 10 mitrailleurs. Den 30en Mei bezetten de Japanners Dalny, waar zij de meeste werken nog in goeden staat vonden. Operatiën der vloot. Terwijl het 2e leger te land Port-Arthur meer en meer na derde, hield het derde Japansche eskader onder admiraal Kaotoka de haven in het oog, en werd getracht de in de verschillende baaien van het schiereiland gelegde mijnen op te ruimen. 12 Mei verloren de Japanners met dit laatste werk in de Kerr-baai de tor pedoboot No. 48, waarbij 7 man gedood en 7 gewond werden; de Nisshin, Itsukuschima en Miijako bombardeerden intusschen de Dl. II, 1904. 54

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 189