807 alleen een gedeelte der Russische vloot onschadelijk wordt ge maakt, doch ook de geheele Japansche vloot voor andere opera - tiën vrij komt, En dat de Japanners het gewicht van een spoe. ■dige beslissing voelen, blijkt uit hun onstuimig voortdringen; reeds zouden zij een tweeden aanval op de Russische forten hebben gedaan zonder behoorlijke voorbereiding door belegerings geschut, die echter met groot verlies moet zijn afgeslagen. Nog-om andere redenen echter is spoedig handelen gewenscht. Heette het den 16en Mei dat de Japanners ten Z. van Kaiping troepen hadden geland, die op die stad aanmarcheerden, de Rus sen er uit verdreven, Ta Sjitsjian bezetten en op Nioetsjwang aanrukten, dat door de Russen verlaten was, den 20en werd bericht, dat de Russea Nioetsjwang opnieuw hadden bezet met artillerie en bereden infanterie en dat 10.000 man in de richting van Kaiping oprukten. De Japanners trokken terug en scheepten zich weer in. De Russische cavalerie trok daarop ongestoord Zuid waarts en was den 30en Mei bij Wafankou (een station aan den spoorweg N.O. van Foetsjou). Hier had een ontmoeting plaats met een Japansche afdeeling ter sterkte van 8 compagnieën infanterie, 8 eskadrons en 4 mitrailleurs. Een Japansch eskadron werd vernietigd; de aanval der ko zakken op de infanterie kwam echter tot staan door het vuur der mitrailleurs 1). De Russische afdeeling had ook artillerie, ■die den Japanners veel nadeel toebracht. De Russen verloren 40 man en 25 paarden. De beweging der Japanners kwam tot staan en zij versterkten zich in de nabijheid. Yan Japansche zijde wordt omtrent dit gevecht vermeld, dat het een schermutseling was, 9 mijl ten Noorden van Poelantien, dat de Japanners 63 man verloren en de Russen in N. richting terugtrokken. De Russische troepen vormden klaarblijkelijk een verkennings korps, behoorende tot het korps van generaal Stakelberg, die met 12.000 man van Kaiping in Z. richting zou oprukken, ge volgd door een tweede brigade. Yoor de Japanners was het dus noodzakelijk troepen af te -.zonderen om zich tegen aanvallen in den rug te beschermen. 1) Waarschijnlijk waren deze mitrailleurs op de Russen buitgemaakt, daar in ver- rsehillende tijdschriften wordt gezegd dat de Japanners geen mitrailleurs hadden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 191