808 Dagelijks hebben gevechten om en bij Poelantien plaats. Worden de Russische troepen versterkt, dan zal öf de Japansche afdeeling ten slotte moeten wijken, öf zullen de Japanners meerdere troepen aan het beleg van Port-Arthur moeten onttrekken, dit misschien wel moeten opgeven om den Russen meer Noordelijk slag te leveren. Ook om deze reden zijn de Japanners dus gedwongen Port-Arthur spoedig ten val te brengen, voordat de Russen vol doende versterkingen hebben gekregen. De vraag blijft het nog, of men in het oprukken der Russen een ernstige poging moet zien om Port-Arthur te ontzettenberichten spreken van een demonstratie, om de aandacht af te leiden van een algemeenen terugtocht. Is echter het bericht juist, dat Koeropat- kin met zijn staf volgt en zijn hoofdkwartier reeds te Ta Sjitsjian zou hebben gevestigd, dan wint het gerucht aan waarschijnlijk heid, dat van uit St. -Petersburg bevel zou zijn gegeven een po ging tot ontzet van Port-Arthur te doen. De op blz. 622 gedane vooispelling zou dan bewaarheid worden en Koeropatkin genood zaakt zijn het le Japansche leger in Mantsjoerije de vrije hand te laten, daar toch zeker voor een ernstige poging tot ontzet het grootste deel van het Russische leger in beslag wordt genomen, waardoor niet voldoende krachten overblijven om handelend tegen Koeroki's leger op te treden, gegeven de meer en meer opduikende berichten, dat de sterkte van het Russische leger belangrijk ge ringer is dan aanvankelijk werd opgegeven. Hierbij komt nog, dat men, niettegenstaande de herhaalde verzekeringen van uit Peking dat China neutraal zal blijven, omtrent de houding der Chineesche troepen onder de generaals Ma en Yuan shi kai vol strekt niet gerust is. De ontruiming van Sinminting en Kou- pang-tsze door de Russen werd onmiddellijk door bezetting door de Chineezen gevolgd, terwijl men te Moekden verschillende Chi- neesche ambtenaren in bedwang moet houden. Een beslissing in het hart van Mantsjoerije zou dus zeker meer gewenscht voor de Russen zijn. Van het Wladiwostok-eskader werd niets meer vernomen. Om verdere operatiën daarvan tegen te gaan, zouden de Japanners Port-Lasarew tot maritieme basis hebben gekozen, om van daar uit Wladiwostok te observeeren. Het eskader verloor intusschen de Bogatyr, die öf tijdens een sneeuwstorm verging öf door de

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 192