637 ijsverschuivingen uit of wel trokken te zamen, waardoor zij de rails voor groote beschadigingen vrijwaarden. Door deze maat regelen, welke op de gevaarlijkste plaatsen genomen werden, waren de rails op den len Maart gelegd en op dien dag werden meer dan honderd wagens op het ijs gebracht en op onderlinge afstanden van 50 vademen voorwaarts bewogen. In het begin werden voor het trekken van iederen wagen vier paarden gebruikt, later, toen menschen en dieren aan dat werk gewend waren, slechts twee. Op den 2en Maart kwamen de eerste 20 wagens op den Oos telijken oever van het meer aan. Yan af dien dag geschiedde het overbrengen onafgebroken en op vele dagen werden over de rails 220 wagens vervoerd. Op den 14en Maart waren in het geheel 1300 wagens aan den overkant gebracht en toen werd met het overbrengen eenigen tijd gewacht, ten einde de baan geheel te herzien en in orde te brengen. Daarna werd begonnen met het overbrengen der locomotieven. Hierbij deed zich echter het ongunstige verschijnsel voor, dat er scheuren ontstonden in de lengterichting van de rails, terwijl zij tot op dat oogenblik alleen loodrecht op die richting waren op gemerkt. Op den 15en Maart ontstond een dergelijke scheur over een lengte van 20 wersten langs de rails, waardoor de nood zakelijkheid ontstond de rails te verleggen, hetgeen den 18en Maart was geschied. Op dien dag werden tot onderzoek van de sterkte van het ijs 28 beladen wagens en 10 personenrijtuigen naar Tanchoi vervoerd. Op den 19en Maart begon daarop het vervoer der locomotieven. Hoewel men voornemens was geweest deze koud en in hun geheel over te brengen, hetgeen de dikte van het ijs veroorloofde, maakten nieuwe scheuren dit plan onmogelijk. De overbrenging van een oude dertig tons locomotief over de gevaarlijke plaatsen toonde dit aan. De locomotief zonk nl. met de voorwielen in het ijs en kon er slechts met zeer veel moeite weer uitgehaald worden. Aan het aldus overbrengen van 45 tons locomotieven kon der halve in het geheel niet worden gedacht. Daarom werden zij in twee deelen verdeeld, door den ketel er af te nemen en op twee platte wagens te leggen. Het gewicht van ieder der beide deelen

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 19