819 De wordingsgeschiedenis van het Zwitsersche velddienstvoorschrift 1904. In Let April-nummer van het „Monatschrift fiir Offiziere aller Waffen" geeft de Zwitsersehe kolonel Hungerbiihler een kort verhaal van de wordingsgeschie denis van het Zwitsersehe velddienstvoorschrift 1904, waarmede hij hoofdza kelijk beoogt voor het den samenstellers van dat voorschrift getroffen verwijt, van gebrek aan voortvarendheid, een billijker oordeel in de plaats te doen treden. Dat zulk een verwijt uitgesproken werd is niet te verwonde ren, als men in aanmerking neemt, dat de bewerking van het nieuwe voor schrift, dat ter vervanging dient van het veldd. voorschrift 1882, reeds in 1891 werd ter hand genomen. Uit de uiteenzetting van de verschillende oorzaken, welke tot een zoo langdurige bewerking hebben geleid, zijn nut tige lessen te trekken voor de bij de samenstelling van algemeene tac tische voorschriften te volgen werkwijze. "Wie zich aan een ander spiegelt enz. Eet nieuwe Fransche manoeuvre-voorschrift. De 5e aflevering van de Eevue Mil. Suisse bevat een kort overzicht van het 1 Jan. 1904 in Frank rijk uitgevaardigde manoeuvre-voorschrift (Instruction générale sur les manoeuvres), waarin voornamelijk het gedeelte betreffende de najaars oefeningen wordt behandeld. Nu ook het Indisch leger eerlang een „Lei draad voor het houden van veldoefeningen" zal bezitten, is de kennisne ming van het nieuwe Fransche voorschrift niet van belang ontbloot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 203