638 was nu niet grooter dan 1800 pud (28800 K.G.), terwijl het in elkaar zetten van de locomotief op den anderen oever zeer een voudig was. Aldus kwamen de eerste locomotieven, door paar den getrokken, in den ochtend van den 20en Maart te Tanchoi aan. Op deze wijze werden in den loop van vier dagen in het geheel 65 locomotieven overgebracht, terwijl tegelijkertijd het overbrengen van rijtuigen en wagens plaats had. Nadat op den 22en Maart de laatste locomotieven waren over gebracht, bemerkte men weder een in de lengterichting loo- pende scheur. Naar aanleiding hiervan, met het oog op het aanbreken van warmer weer en tevens in aanmerking nemen de dat, met de van den Ussoeri-spoorweg aangevoerde locomotie ven, op het baanvak ten Oosten van het meer reeds meer dan 100 locomotieven waren aangevoerd, terwijl de nog in Irkoetsk achter gebleven hoeveelheid op den ijsbreker zou worden overgebracht, werd besloten geen locomotieven meer over het ijs te vervoeren. Tot op den 27en Maart waren over de spoorbaan op het ijs ver voerd 2313 goederen- en platte wagens, 65 locomotieven en 25 personenrijtuigen. Aangezien toen het ijs zwakker begon te worden, werd besloten de baan op te breken en de rails met de dwarsliggers naar het vaste land terug te brengen. 3e. Be Transbaikal spoorbaan. Op deze baan wordt de grootste moeilijkheid ondervonden met de voorziening in brandstof en wa ter voor de locomotieven. Het grootste deel van de den weg kruisende rivieren bevriest tot op den bodem toe. Eenige arkans diep is langs de baan boven dien de bodem voor eeuwig bevroren. Tengevolge daarvan is het verkrijgen van water middels artesische putten zeer moeilijk, hoe wel op enkele plaatsen daarmede goede resultaten worden bereikt. Wat de brandstoffen betreft, slechts enkele baanvakken voeren door landstreken, waarin men hout van goede kwaliteit en in groote hoeveelheden vindt. Tot begin Maart had de Transbaikal spoorbaan, in overeenstem ming met de ontwikkeling van de doorsneden landstreken, het aanwezige aantal locomotieven en de vermelde moeilijkheden ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 20