834 Ten slotte bestaat er nog eene buitengewone bevordering bij keuze, als belooning voor een schitterend wapenfeit of uitste kende militaire daad in tijd van oorlog. II. In Duitschlancl wordt het ancienniteitsstelsel, met den eisch van volkomen geschiktheid voor den hoogeren rang, ge huldigd. Bevordering naar keuze vindt alleen toepassing voor officieren van den generalen staf. Om voor bevordering in aanmerking te kunnen komen, moet de officier aan vrij hooge eischen voldoen, waaraan gestreng de hand gehouden wordt, vooral in de kapiteins- en majoorsran gen. Zij, die aan die eischen niet voldoen, verlaten de gelederen min of meer vrijwillig, somtijds met den titulaiien hoogeien rang, dikwijls ook met de vermelding: „zur Disposition", waar door hun enkele activiteitsvoorrechten worden toegekend, die hen veroorloven zekere speciale betrekkingen in het leger te vervullen. In elk geval krijgt iemand die eenmaal gepasseerd is geen recht meer op bevordering; hij maakt plaats voor anderen. Om dit uittreden te vergemakkelijken, bestaat de bepaling, dat de officier na 10 jaren dienst als zoodanig het leger met gedeel telijk pensioen kan verlaten. De bevordering heeft wapensgewijze plaats vooi de subal terne officieren, en over het geheele leger voor bevordering tot den rang van luitenant-kolonel en hooger. De officieren van den generalen staf verkrijgen, tot aan de bevordering tot majoor, een voorsprong van gemiddeld 3 jaren, welken voorsprong zij verder noodwendig behouden, daar de verdere bevordeiing ovei het geheele leger en uitsluitend naar anciënniteit plaats heeft. Examens worden alleen aangetroffen bij de artillerie, vooi bevordering tot den rang van kapitein. Leeftijdsgrenzen bestaan niet, doch telkens wanneer het noo- dig blijkt worden maatregelen getroffen (door pensionneering van de door ouderdom meest ongeschikten) om het officierskorps voor veroudering te behoeden. Opvallend is in het Duitsche leger de bijna volstrekte gelijk heid in datum van bevordering en in leeftijd van de oudste offi cieren in eiken rang over de verschillende wapens, welke gelijk heid deels een gevolg is van bovengenoemde bevordering van

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 220