837 van de examens vrijgesteld de kapiteins, die voor buitengewone bevordering bij keuze in aanmerking komen, of het eindexa men van de krijgsschool met succes hebben afgelegd, en zij die niet meer voor bevordering in aanmerking kunnen komen. Voor bevordering bij keuze komen steeds de officieren van den generalen staf in aanmerking, alsook de officieren die een der inrichtingen van hooger militair onderwijs met vrucht heb ben doorloopen of aan een bepaald daartoe af te nemen examen hebben voldaan. De beoordeeling van subalterne officieren en majoors die geen zelfstandig commando voeren heeft plaats door eene commissie van officieren van hoogeren rang dan de te beoordeelen officie ren. De door deze commissie opgemaakte beoordeelingsliisten worden langs den hierarchieken weg, en voorzien van de aan. teekeningen der hoogere chefs, aan het Departement van Oorlog aangeboden. In 1903 is bepaald, dat betreffende kapiteins en majoors der infanterie, cavalerie, artillerie, genie en van den generalen staf, die op het punt staan in de bevorderingslijsten opgenomen te worden, door hunne chefs beoordeeld wordt of zij geacht kunnen worden de capaciteiten te bezitten om eenmaal het commando te voeren, dat aan een kolonel kan worden opgedragen. Een be slist oordeel daaromtrent wordt echter eerst uitgesproken in den rang van luitenant-kolonel. Verder is in hetzelfde jaar vastgesteld, dat de beoordeelings- commissie den betrokken officieren het over hen uitgesproken gunstig of ongunstig oordeel moet bekend maken. De bierbe- doelde commissiën kunnen officieren, die naar hunne meening zoo goed voldoen dat in de hoogere rangen uitstekende diensten van hen te verwachten zijn, voor buitengewone bevordering bij keuze voordragen. De officieren kunnen overigens worden ontslagen bij gebleken- ongeschiktheid voor hunne betrekking en na het bereiken van de voor de verschillende rangen vastgestelde leeftijdsgrenzen. Die grenzen zijn: voor generaals 68, voor luitenant-generaals 65, voor generaal-majoors 62, voor kolonels 58, voor luitenant kolonels 56, voor majoors 53, voor kapiteins 50 en voor le lui tenants 48 jaar. Voor den geneeskundigen dienst, de intendance,

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 223