839 getuigschrift van voldoende schietvaardigheid, zooal niet dade lijk, dan toch na een tweeden, op eigen kosten gevolgden cur sus, verplichtend. Na 1 April 1901 moeten alle luitenants der militie-infanterie, yeomanry, cavalerie, volunteer light horse en rifle volunteers vóór hunne bevordering tot kapitein, zoo zij geen voldoend getuigschrift van de schietschool bezitten, door een mondeling en schriftelijk examen hunne bekendheid met alles wat op de schietkunst betrekking heeft bewijzen fkennis van wapening en munitie, het schietvoorschrift, ballistiek, vuur leiding enz.). Verder zijn maatregelen genomen tot tactische vorming van hoogere officieren en stafofficieren. De eenige vorm van gedwongen uittreden uit den actieven dienst is voor de hoogere officieren het bereiken van den ge stelden leeftijdsgrens. VI. In het Fransche leger werd tot nu toe het stelsel van bevordering bij keuze in beginsel toegepast. Bij de invoering in 1897 van de thans bestaande regeling was het in hoofdzaak de bedoeling om tot eene verjonging van het officierskorps te geraken. 1) De bevordering van 2e luitenants tot le luitenant heeft vol gens de wet zonder uitzondering plaats 2 jaren na de benoe ming tot officier. De overige bevorderingen geschieden naar keuze. Kapiteins en le luitenants moeten, om voor bevordering in aan merking te kunnen komen, behooren tot de oudste helft van hunne ranggenooten, en verder of in het bezit zijn van een brevet 1) In 1903 werd door den M- v- O. aan de Kamer van afgevaardigden voorgelegd een ontwerp van wet tot regeling van de bevo dering van officieren. Als basis is in dit ont werp aangenomen de bevordering volgens anciënniteit met den eisch van volkomen geschikt heid voor den hoogeren rang, echter met de bepaling dat de M. v. O.op voordracht van de commandeerende generaals, aan le luitenants, kapiteins en majoors eene, eerst op het oo- genblik van bevorderen geldende, ancienniteitsverhooging kan toekennen van ten hoogste G maanden. Een le luitenant bv.die in de ranglijst No. 931 heeft en wegens bijzondere verdiensten het maximum van 6 maanden ancienniteitsverhooging verkrijgt waardoor hij 73 anderen over het hoofd springt, blijfc in de ranglijst rustig op zijn oude plaats vermeld^ doch wordt gelijktijdig met den luitenant op No. 858 vermeld tot kapitein bevorderd.. Yoor die ancienniteitsverhooging komen in aanmerking officieren die uitstekend beoordeeld zijn, het brevet voor den gen. staf bezitten enz. Alle 2e luitenants worden na 2 jaar 1& luitenant; luitenant-kolonels en hoogere officieren worden bij keuze bevorderd door den< President der Republiek op voordracht van den M. v. O. Beoordelingslijsten zijn niet meer geheim.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 225