840 van bekwaamheid na afgelegd examen, öf hunne opleiding geno ten hebben aan de militaire school te St. Cyr, of ook buiten •deze gevallen om door hunne chefs voor bevordering aanbevo len zijn. In de conduiterapporten wordt als resultaat van de beoordeeling gemeld: „ongeschikt voor bevordering „verdient bevordering bij keuze" of „verdient buitengewone bevordering bij keuze". Officieren die niet geheel meer voldoen worden aangeschre ven hun ontslag te nemen. Jaarlijks worden bevorderingslijsten opgemaakt, waarin de voor bevordering bij keuze geschikt geachten naar ouderdom vau rang vermeld worden en waaruit, in volgorde der nummers, de open vallende plaatsen in de verschillende rangen worden aangevuld. De leeftijdsgrenzen zijn: voor luitenant-generaals 65, voor ge- neraal-majoors 62, voor kolonels 60, voor luitenant-kolonels 58, voor majoors 56 en voor kapiteins 53 jaren. In 1902 was de promotie over 't algemeen gunstig, de oudste luitenants werden na 13 jaar dienst als zoodanig kapitein, bij de artillerie zelfs na 12 jaar. VII. In België is de bevordering geregeld op overeenkomstige wijze als in het Fransche leger. Voor bevordering is een verblijf van een bepaald aantal jaren in eiken rang verplicht, nl. 2 jaren als le luitenant, 4 als kapitein, 3 als majoor, 2 als luitenant kolonel en 3 in eiken hoogeren rang. De helft der le luitenants- en der kapiteinsplaatsen wordt volgens anciënniteit, de andere helft bij keuze aangevuld. De bevordering der kapiteins-commandanten en hoogere officieren geschiedt uitsluitend bij keuze. Omtrent de wijze van beoordeelen zijn bijzondere voorschrif ten opgegeven. De beoordeelingen nl. moeten met den meesten ernst en onpartijdigheid, en zoo noodig door uitvoerige omschrij ving, zóó duidelijk gemaakt worden, dat alleen het lezen daar van voldoende is om uit te maken, niet alleen of de betrokken officier bevordering verdient, doch ook of hij voor eene beloo ning of buitengewone bevordering in aanmerking gebracht moet worden. De kapiteins dienen aan de majoors de beoordeeling der luitenants in, de majoors aan de luitenant-kolonels die over

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 226