844 dan ook stilzwijgend aangenomen worden, dat bij beide stelsels van bevordering als hoofdeisch geldt, dat slechts hij bevorderd kan worden, die getoond heeft voor zijne taak in den hoogeren rang ten volle berekend te zijn. Het zij hier nogmaals opgemerkt, dat het kenmerkend onder scheid tusschen beide stelsels dus alleen daarin bestaat, dat bij het ancienniteitsstelsel ieder die aan de gestelde eischen voldoet op zijn beurt bevorderd wordt, terwijl bij het keuzestelsel uit een zeker aantal voor bevordering geschikten in eenigen rang slechts de meest-geschikten worden gekozen voor het aanvullen der openvallende plaatsen in den naasthoogeren rang. Uit een zuiver theoretisch standpunt beschouwd, bestaat er geen beter stelsel van bevordering dan dat bij keuze. Door zorg vuldig uit een beperkt aantal ranggenooten de besten te kiezen, wordt het dubbele voordeel verkregen van het in de hoogere rangen brengen van de meest kundige, door karaktereigenschap pen het meest uitblinkende, jonge, energieke officieren, en het opwekken van studielust, ijver, plichtsbetrachting en een ge- pasten naijver in het streven om tot de besten te worden gerekend. Een zoo uitgezocht officierskorps moet een gunstigen invloed op het leger in het algemeen uitoefenen. Het kan dan ook geen verwondering wekken, dat reeds bij de eerste staande legers het keuzestelsel toepassing vond, dat in den loop der tijden voor dat stelsel steeds voorliefde betoond werd, dat mannen als Na poleon en Frederik de Groote er op ruime schaal gebiuik van maakten en dat het ook thans nog in vele rijken wordt gehand haafd, zij het ook gerugsteund door eene reeks van bepalingen, die de nadeelen, aan het stelsel verbonden, zooveel mogelijk moe ten wegnemen of verminderen. Neemt men echter de resultaten waar, die door toepassing van het keuzestelsel in de officierskorpsen van enkele legers werden verkregen, dan blijkt op het ideaal schoone van dat stelsel heel wat af te dingen. In plaats van een frisschen opgewekten geest in het offi cierskorps te brengen, wordt bij elke promotie onder een groot deel der officieren ontevredenheid gekweekt, als gevolg van vermeende miskenning aan de eene, en bevoorrechting aan de andere zijde, terwijl daartegenover slechts een klein deel van

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 230