EEMGE AAMEEKEM\(;E\ OP HET EXERCITIEREGLEMENT DER INFANTERIE (1902). Het verspreiden uit de gesloten sectie is eene beweging, die strijk en zet verkeerd wordt uitgevoerd. Ieder C. Ct weet dit bij ondervinding. De manschappen aan het hoofd of op den vleugel der sectie vergeten in den regel wat ze te doen hebben. Ze nemen niet onmiddellijk de hun voorgeschreven plaats in, terwijl hunne onzekere en weifelende houding oorzaak is, dat de beweging slap wordt uitgevoerd. Daarenboven valt gedurende de uitvoering, voordat de overige manschappen goed - en wel op hun plaats staan, eene schuifelende beweging van rechts naar links, en om gekeerd, waar te nemen. Het veelvuldig herstellen dezer beweging komt, vooral in het begin der oefening, herhaaldelijk voor. De in het E. R. 1) voorgeschreven wijze van verspreiden schijnt me daarom niet practisch toe. Zij is in de le plaats te omslachtig, met 't onderricht gaat daardoor te veel tijd verlo ren in de 2e plaats te gereglementeerd en daardoor in strijd met de beginselen van het verspreide gevecht. Voorts kleven aan de opstelling en indeeling der sectie gebre ken, die niet zonder nadeeligen invloed zijn op den gang van het elementaire onderricht. Dit omvat behalve het verspreiden ook nog het oplossen in gesloten groepen. In het ondervolgende hoop ik aan te toonen, dat deze bewe gingen sneller en doelmatiger kunnen worden uitgevoerd. Uit den aard der zaak kan alleen op 't exercitieterrein worden be slist, welke methode van onderricht beter voldoet. Wat mijne opmerking omtrent opstelling en indeeling der sec tie betreft, deze is eene persoonlijke meening, die echter niet geheel van waarde is ontbloot, daar zij op tactische gronden berust. Ik wensch de groepen volgens hare nummers in dat sectie- 1) E. R. rrr exercitiereglement.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 233