848 verband opvolgend te doen plaats nemen in het voorste en ach terste gelid der sectie. Bv. de le en 2e groep der le sectie, de 3e en 4e groep der 2e sectie, enz. onderscheidenlijk in het voorste en achterste gelid der sectie. Het daarbij behoorend kader wordt zoo danig ingedeeld, dat elke G.Ct zich bevindt op den vleugel van het gelid, dat zijn eigen groep voorstelt, wordende hij met het bevel daarover belast, zoodra de sectie verspreid of in gesloten groepen wordt opgelost. Ik vind deze opstelling en indeeling beter, omdat zij voldoet aan een tactischen eischtot zelfs 't kleinste tactische onderdeel van een troep nl. blijft hierbij intact onder zijn eigen aanvoerder. Thans is dit niet het geval, en wel omdat het verband tus- schen de manschappen eener zelfde groep onderling, bij het aan treden op 2 gelederen volgens de grootte, al dadelijk verbroken wordt; ten overvloede ziet men een willekeurige gegradueerde als G.Ct daarbij aangewezen. Weliswaar zal in de practijk, ten gevolge van de dagelijks wisselende sterkte der groepen, eene consequente toepassing van hetgeen door mij wordt voorgesteld niet altijd mogelijk blijken. Men zal bv., om de groepen in ééne sectie van gelijke sterkte te maken, zich dikwerf gedwongen zien, om het verband van eene der twee groepen dier sectie te verbreken, doch hiertegen over staat, dat het mogelijk blijft althans de sterkste er van intact te laten. In verband met bovenstaande beschouwingen komen mij de volgende wijzigingen in het reglement op de exercitiën der in fanterie (1902) gewenscht voor. 177. Als volgt te lezen: De sectie treedt aan op twee gelederen; de oneven genum merde groep der sectie neemt plaats in het voorste, de andere groep in het achterste gelid. De manschappen in beide groepen van rechts naar links volgens de groottede G.Cn op den rechter vleugel van het gelid, dat hun eigen groep aanduidt Na het aantreden worden de gelederen door den S. Ct (onder wijzer) van gelijke sterkte gemaakt, door manschappen van de sterkste groep naar de zwakste te doen overgaan. Bij het verspreiden of oplossen in gesloten groepen worden de G.Cn belast met 't bevel over hun eigen groep.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 234