WATERDICHT GRIJS REPERLAREX. Binnen kort zullen bij de cavalerie en de militaire wielrij ders in beproeving worden gegeven pelerines van waterdicht grijs keperlaken. Bedoeld laken werd langs chemischen weg waterdicht gemaakt. De wijze waarop dit geschiedde moge uit het volgende blijken. Wanneer loodsuiker—loodacetaat of azijnzuurlood, Pb. (C2H3 02)2 3aq en aluin het dubbelzout van aluminiumsulfaat en kaliumsulfaat (Al2) (S 04 )3, K2 S04, 24 aq bij elkaar wor den gebracht, nadat ze eerst ieder voor zich opgelost zijn, ont staat daaruit, door chemische inwerking naast andere omzet- j o H. tingsproducten, het basisch alumimumacetaat Ai wq2jj3q0)9 Dit proces is uitgedrukt in volgende formule: Al. K (S 04) 2 Pb. (C2 H3 Og) 2 H2 O Pb. S O 4 K H S 04 4- Al I 0 Ai )(C2H302)2. Het aluminiumacetaat is oplosbaar, en wanneer men dus de genoemde zoutoplossingen na inwerking laat staan, dan zal de heldere vloeistof, die op de zware neergeslagen zoutmassa staat, het aluminiumacetaat bevatten. Wordt nu een of ander weefsel hiermede gedrenkt, dan zal het, zoo dit maar voldoende lang en innig wordt voortgezet, zich totaal met gemelde oplossing volzuigen. Nu heeft deze oplossing de eigenschap om zich door middel van hitte en onder afscheiding van azijnzuur in onoplosbaar basisch aluminiumacetaat om te zetten; dit zet zich in en op den vezel af en ontbindt zich bij voortgezette verwarming tot 4- 30 a 40°'C. in aceton, koolzuur en aluminiumoxyd. Beide eerste verdampen of ontwijken, de laatste maakt de vezel, door zijne eigenaardige waterafstootende werking, voor water ondoordring baar. Hoogere temperatuur is daarbij te vermijden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 238