854 Ook de bekende Leidsche lakenfabrikant Krantz past voor het waterdicht maken van lakens dezelfde middelen toe, doch voegt bij de oplossing van het basisch aluminiumacetaat nog een wei nig lijm. Zijn recept luidt: 11 K.G. loodsuiker, 11 K.G. aluin, 0.5 K.G. lym. Aan de oplossing van het verkregen basisch aluminiumace taat wordt zooveel water toegevoegd, dat het volume 162 liter bedraagt. Wat de resultaten aangaat van deze methode van waterdicht maken, vond reeds in 1884 Bruno Muller 1) dat zoo behandelde soldatenmantels 1320 gram water minder opnamen dan de niet waterdicht gemaakte. Hiller 2) bestudeerde den invloed van het waterdicht maken volgens deze methode op den doorgang van de lucht en kwam, evenals later Lorenz 3), tot de gevolgtrekking dat voor de droge stof die luchtdoorgang onveranderd bleef; in natten toestand liet, volgens Hiller, de geïmpregneerde stof driemaal zooveel lucht door als de niet waterdicht gemaakte. Uit beider onderzoekingen, zoomede uit de latere van Ivro- tov 4), bleek dat op deze wijze totale waterdichtheid niet te bereiken is. Dooi het dragen van de kleeding, de wrijving ten gevolge daar van, zoomede van kloppen en borstelen, laat het aluminiumoxyd langzamerhand losook door herhaald natregenen lost zich een deel, hoe weinig dan ook telkens, op en gaat verloren. Na zekeren tijd heeft dan ook de waterbeschuttende werking- van het impregnatie-middel geheel opgehouden. Hoe lang die tijd zijn zal, hangt er geheel van afofhetklee- dingstuk veel of weinig gedragen is, of 't meer of minder kee- ren natregende. 1) B. Muller. Ueber die Beziehung des Wassers zur Militarbekleidung. Archiv für Hygiene 1884. 2) Untersuchungen über die Brauchbarkeit der Poros- wasserdichtstoffe für die MUi- tarbekleidung. Deutsche militar arztliche Zeitschrift 1888. 8) Lorenz. Ueber die Brauchbarkeit wasserdichter Stoffe zur Kleidung mit besonderer Beriiksichtigung der Bekleidung der Soldaten. 4) A. Krotov. L'imprégnation des tissus par le procédé du Dr. Pavlovski.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 240