855 Veilig mag worden aangenomen, dat na een maand of drie het waterdichte grijs keperlaken zijne zoo gewaardeerde ondoor dringbaarheid voor water totaal verloren zal hebben, en zich in niets onderscheiden zal van het gewone. Doch een beter middel is niet bekend. Wel is eenige jaren geleden groote ophef gemaakt van het waterdicht maken met lanoline, opgelost in geest van petroleum, later een anhydrid van suintine in hetzelfde oplossingsmiddel, maar, voor zoover mij bekend, heeft dit systeem van den médecin-major Berthier 1) nog nergens op groote schaal toepassing gevonden. Eigen erva ring leerde mij dat volkomen waterdichtheid, ook met lanoline of suintine niet te bereiken is, en tevens dat dit middel alleen daarom te verwerpen moet worden geacht, omdat op de uiterst dunne vetlaag het stof zich vasthecht en, daar het niet met den borstel te verwijderen is, de kleeren een onoogelijk aan zien geeft. Het eenige middel, 0111 kleedingstukken volkomen en duur zaam waterdicht te maken, zou zijn ze te bedekken met eene dunne laag caoutchouc of gutta percha. Dergelijke kleeding stukken mogen voor het burgerlijk leven niet geheel zonder belang zijn, voor soldaten, wier kleeding aan hooge hygiënische eischen moet beantwoorden, zijn ze volkomen onbruikbaar, om dat ze tevens ondoordringbaar zijn voor lucht en voor water in dampvorm. Van de Water. 1) V. Berthier. Utilisation du suint en hygiëne militaire. Archives de Médecineetde Pharmacie militaires 1898. (Zie ook Ind. Mil. Tijdschrift, jaarg. 1897 I. V. pag. 221.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 241