863 •energielooze districts- en kamponghoofden, o.a. Mangkoe Soeling van Toembang-Tihis, werden door hem al heel gemakkelijk ge prest zijn zijde te kiezen. Te midden van deze dreigende beweging zien we hieraan paal -en perk stellen door den trouwen, energieken Raden Johannes, die met een handvol in der haast bijeengeroepen volgelingen den gevreesden Batoer zonder aarzelen het hoofd biedt, met het bekende succes. Door deze daad andere hoofden en hunne vol gelingen bewondering afdwingende, maakt hij hiervan aanstonds gebruik, om allen die hem aanhangen te bewegen hem ter zijde te staan, om den dood van zijn geliefden, alom beminden zoon, demang Sylvanus, die als eerste slachtoffer viel, te wreken. Bij stroomen kwamen ze aanzetten, zijn familieleden, hoofden van andere districten en kampongs met hunne volgelingen, want de meesten dier hoofden behooren tot zijne familie en de fami lieband onder de Dajaks is sterker dan die van menig ander volk. Behalve de dood van demang Sylvanus moesten nog vele andere veeten tusschen hen en de Ot-Moeroengs worden veref fend, iets, waartoe zij zich tot nog toe niet bij machte gevoelden, •doch waarvan ze thans, krachtig vereenigd, veel verwachtten. In het begin van April jl. bedroeg het aantal bevolkingspa trouilles, dat belangeloos, zonder bezoldiging, was opgekomen, ruim 250. Met deze macht, gesteund door een militair deta chement van 100 bajonetten, begon de heer Hoeke den 8en Mei van dit jaar de Kapoeas-excursie. Deze hulptroepen waren het, die de onzen, zonder dat wij het verlies te betreuren hadden van ook slechts één man, tot over -de waterscheiding, die het Kapoeas-gebied van dat der Boven- Barito scheidt, brachten, de oorspronkelijke brandpunten van ver zet zonder eenigen tegenstand te ondervinden passeerende, gereed gemaakte mimpah-plaatsen onbezet voorbijtrekkende. Overal was -de vijand voor ons uit gevlucht. Zonder die hulptroepen waren wij zeer zeker de Menjaroeng-rivier, met hare ontelbare water vallen en stroomversnellingenwaar de prauwen, volgepropt met militairen en vivres, als 't ware over heen gedragen moesten worden—en dwars over de rivier geworpen boomstammen, nim mer doorgekomen. Een opdracht aan een gedeelte der hulptroepen door den heer

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 249