642 te verantwoorden, en toch kreeg zij haar patroonkarren niet toegezonden. Doordien de Franschen niet op alle punten tegelijk aanvielen, bleek het bij de goed gedisciplineerde Duitsche troepen mogelijk patronen uit den tasschenvoorraad van de minder be dreigde naar heftig aangevallen punten te doen overreiken. Op sommige punten in de stelling verschoot de man 200 p., terwijl elders met gem. 40 kon worden volstaan; in elk geval bleek de voorraad „bij den man" voldoende voor de behoefte. Ook uit den Russisch-Turkschen oorlog kunnen tal van voor beelden aangehaald worden; vooral de Turken verschoten groote hoeveelheden munitie. Zoo stelde de Turksche bezetting van Gorni Dubniak, sterk 3570 man, in 9J uur tijds 3533 Russen buiten ge vecht, terwijl zij zelve een verlies leed van 1280 man. Stelt men de trefkans op J pCt., dan zijn dus 706600 p. door Hh 2600 man verschoten, d.i. gemiddeld 250 p. per man; volgens de berichten had iedere Turk de beschikking over 800 a 900 patronen. Ongetwijfeld moest de gedachtengang, dat als de man in de gelegenheid gesteld zou worden sneller te schieten ook het munitie- verbruik zou toenemen, als juist erkend worden. Evenzoo de overweging, dat munitie-aanvulling gedurende het gevecht hoe langer hoe bezwaarlijker zou blijken, nu de onveilige strooken dieper werden en krachtiger onder vuur bleven. Doch de voordeelen van sneller vuur lagen zoo voor de hand, dat men het grootere munitieverbruik best op den koop toe kon nemen. Er bestonden toch ook middelen om het euvel of zijn nadeelige ge volgen te beperkenlo door het wapen zoodanig in te richten, dat het voornamelijk als enkellader zou aangewend worden, en alleen in beslissende oogenblikken als repeteergeweer2o door volhar dende opleiding in de richting van stipte vuurdiscipline, 1) en 3o door den man zoo veel mogelijk patronen mede te geven. Dit laatste, meest werkzame middel vindt echter zijn grens in het draagvermogen van den man, in verband met hetgeen hij om andere redenen als uitrusting met zich moet voeren. Duidelijk is het, dat, bij behoud van een zeker gewicht aan patronen, het aantal 1) Als voorbeeld van verkeerde opleiding moge het Servische leger in den oorlog van '85 gelden, dat in de richting van veel en snel vuren was opgevoed. Zoo verschoot het 7e Reg. Servische infanterie in het gevecht bij Zaribrod (24-11-85) in snel tempo 2000u0 p. en stelde daarmede 58 Bulgaren buiten gevecht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 24