869 Genoemde militaire bivaks moeten gevestigd worden A. Aan de Moeroeng-zijde: lo. Aan de Menawing-monding, omdat van hieruit de beweging in de Djaan-rivier, waar de prentendent-sultan zich op houdt, begonnen kan worden. 2o. Aan de Laoeng-monding, bovenstrooms van Moeara-Teweh, omdat het districtshoofd, Raden Naoen, als zoodanig zijn ontslag heeft gevraagd, ons derhalve is afgevallen, en zich vermoedelijk weder bij de sultanspartij, al is het dan mis schien ook niet openlijk, heeft aangesloten. In verband hiermede is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de pre tendent-sultan zich in deze streek zal komen vestigen,, wanneer het hem in de Djaan te warm wordt. 3o. Te Toembang-Koeloen, aan de Westelijke grens van Si- lam's gebied, omdat Angis zich te Toembang-Anoi bevindt. 4o. Aan de Baboeat-monding, omdat van hieruit in Westelijke en Oostelijke richting naar de ons vijandig gezinde kam pongs Oesoem en Menjakaw, in welks onmiddellijke nabij heid zich de woning van Hadji Mat Amin, hoofd der vijan-- dige Bekompeiers, bevindt, kan opgetreden worden. Een bezetting van Njaring Oehing zoude eveneens noodig zijn geweest, indien op de hulp van Sahidal v. d. niet konde worden gerekend; thans is zij geheel onnoodig, en neemt dit hoofd deze vijandige kampong voor zijn rekening. B. Aan de Kapoeas-zijde te Toembang-Koeatan, omdat de Koeatan-rivier door een landweg in directe verbinding staat met de Djaan-rivier, en de vijand dus- langs de Koeatan in de Kapoeas-streek de wijk zou kunnen nemen. De aan de Kapoeas-rivier en aan de Mendaoen te plaatsen bezettingen te Kasintoe en te Toembang-Tihis moeten bestaan uit gewapende politiedienaren, welke bezettingen feitelijk alleen noodig zijn, om het civiel bestuur behulpzaam te zijn bij de algeheele pacificatie van de Boven-Kapoeas. Afgescheiden van deze bezettingen is een verblijf van een klein detachement militairen te Tewah Boven-Kahajan) nood zakelijk, tot tijd en wijle de Boven-Barito zoodanig van vijanden is gezuiverd, dat voor een bepaalden inval in de Boven-Kahajan geen vrees meer behoeft te zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 255