DE RUSSISCH-JAPANSCHE OORLOG. (Vervolg van blz. 809.) Operatiën van het le Leger. Tot beter inzicht van de operatiën van het le Leger (misschien ook van het later te noemen 4e Leger) willen we eerst nader de wegen aangeven, die van af Föng-hwang-tschöng in de rich ting van Kaiping (Kaitschou), Hai-tschöng, Liaujang en Moek- den leiden. Yan het Z. beginnende gaat een minder goede weg over Hsiu-jen, Tschantsia en Siaujankou, over het Siuöschan- gebergte door den Tschipanlin-pas, en verder over Tschakou en Kautsiatun naar Kaiping; van Hsiu-jen over Sinschuilin, het Fönschuilin- gebergte, door den Dalin-pas en over Simutschön naar Hai-tschong; van Föng-hwang-tschöng over Huan-huatien, Koutsiapu, den Fönschuilin-pas en Pantsia naar Hai-tschöng; van de eerstgenoemde plaats over de Tschantoulin-, Modulin- en Lanholin-passen naar Tienschui-tschan, aan den grooten weg van Föng-hwang-tschöng naar Liaujang, met vermijding van den Motien-pas, die daardoor Zuidelijk wordt omtrokkenvan Föng- hwang-tschöng in Noordoostelijke richting naar Saimaki (Saimatsi) en vandaar in Noordwestelijke richting over den Palintin-pas naar Liaujang of Moekden, den Motien-pas Noordelijk omtrek kende; van Saimaki in Noordoostelijke richting door den Fön schuilin-pas en verder langs een grooten omweg naar Moekden. De laatste weg kan voor de verdere operatiën waarschijnlijk buiten beschouwing worden gelaten. Wel viel een Japansche brigade 7 Juni de Russen bij Saimaki aan en trokken de laat- sten voor de overmacht met een verlies van 100 man aan doo- den en gewonden terug, doch uit een later bericht weten wij, dat de Japanners Saimaki en andere punten ten N. van Föng- hwang-tschön prijs gaven om met alle kracht de operatiën in W. richting te kunnen voortzetten. Dat dit bericht juist is, blijkt uit de verschillende gevechten langs de naar het W. voerende wegen. 3 Juni had volgens Koeropatkin een gevecht plaats bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 257