643 hiervan slechts kan toenemen door verlichting van de enkele pa troon. Dat hierdoor volstrekt niet te kort behoefde gedaan te wor den aan de goede ballistische eigenschappen was indertijd reeds bewezen door de toegepaste kalibervermindering bij den overgang tot den achterlader. Bij de 11 m.M. kalibers bedroeg het patroon gewicht 42 a 44 G., bij de 10.4 m.M. (Zwitserland) 30.4 G. Bij deze vergelijking valt als bezwaar aan te voeren, dat de- metaalbelasting der 11 m.M. geweren beter was dan bij het Zwitsersche geweer. Het in '85 door Portugal aangenomen Guè- des-geweer van 8 m.M. 1) kan echter vrij goed als bewijs dienen voor de theorie, dat door afdraaiing van de patroon, waardoor op volgend kleiner kalibers verkregen worden, de ballistische eigen schappen daarvan de bouw van den loop natuurlijk in over eenstemming blijvende geen wijziging ondergaan, terwijl de- patroon lichter wordt. Dat Portugeesche geweer verschoot een patroon met een metaalbelasting van 0.318, dus iets grooter dan die van het Engelsche Martini-Henry geweer met 0.312, dat wel goede ballistische eigenschappen vertoonde, doch om zijn sterken terugstoot berucht was. Niettegenstaande bovendien het ladingsquotient gunstiger was, woog de Portugeesche patroon slechts 35 G. tegen de Engelsche 51.5 G. Men stelde zich evenwel niet tevreden met behoud der ballis tische eigenschappen. Hebler en Bubin, de mannen die door hun theoretischen en practischen arbeid toenmaals den grootsten stoot gaven tot kalibervermindering, zochten naar verbetering dier eigenschappen, naar grooter gestrektheid van de baan, geringer spreiding, en, als gevolg van de eerste, meer indringingsver- mogen, d. i. beter behoud van arbeidsvermogen. Om tot de gewenschte eigenschappen te geraken moest in hoofdzaak de aanvangssnelheid opgedreven worden, doch het bleek, dat zonder verhooging der metaalbelasting men al vrij spoedig tot een practische grens kwam, waarboven een snelheids vermeerdering geen uitkomsten beloofde evenredig aan de moeite om die snelheid te bereiken. Het projectiel moest langer gemaakt worden en dit kon niet verkregen worden met het behoud van 1) Gedurende den aanmaak van dit geweer bleek het sluitstuk Guèdes niet te voldoen. Portugal ging toen, met behoud van loop en patroon, over tot een ander sluitsysteem, waaraan tevens een repeteerinrichting werd toegevoegd met buismagazijn (Kropatschek)v

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 25