876 Tuji en de kruisers Iwate, Azuma, Yakumo, Asama en Kasuga, die alle in reparatie liggen, zoodat van de slagschepen alleen de Mikasa en Asahi, van de gepantserde kruisers alleen de Izumo, Tokiwa en Nisshin over blijven. Dit vermoeden is te meer ge rechtvaardigd, als men bedenkt, dat het aan een Russischen tor pedojager mogelijk was naar Jingtsekow te stoomen en het Wladiwostock-eskader Port-Arthur ongehinderd tot op 30 mijlen kon naderen. Dit gebeurde op 7 Juni en is als een poging te beschouwen van admiraal Besobrasoff om zich met het Port-Arthur-eska- der te vereenigen. Wel stootte het eskader bij Port-Arthur op de Japansche vloot, doch het ontkwam en kwam eerst 15 Juni bij Tsoesjima weder in gevecht met eenige schepen van het eska der van admiraal Kamimura. Deze had aanvankelijk slechts de Niitaka en eenige torpedobooten tot zijn beschikking; later wer den van Sasebo nog eenige schepen te hulp gezonden en vervolg de Kamimura hiermee het Russisch eskader, echter zonder succes, daar dit veilig te Wladiwostock aankwam. Intusschen had het eskader drie Japansche transportschepen, die op de uitreis waren en waarschijnlijk een deel van het 3e Leger overvoerden, ontmoet. Twee er van, de Hitachi Maroe en de Sado Maroe, werden in den grond geschoten, een derde, de Iyo Maroe, bereikte den 14en zwaar beschadigd Ikishima. Er waren 1400 man troepen aan boord der transportschepen; 314 man werden gered, de overigen pleegden zelfmoord of werden gedood. Twee andere transportschepen op de thuisreis werden bij Iki beschoten, doch ontkwamen naar Katsumoto. Ook het transportschip Idzumi Maroe werd in den grond ge boord; van de troepen die aan boord waren werden 180 man krijgsgevangen gemaakt. Den 15en Juni liep bovendien een tor pedoflottielje uit, die den 22en weer te Wladiwostock terug was en in dien tusschentijd verschillende schepen met voorraden, be stemd voor Sasebo en Shimonoseki, nam. 30 Juni beschoot het Wladiwostock-eskader Gensan; een stoomboot en een zeilschip werden in den grond geboord. (Wordt vervolgd.) j. m. Babetta.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 262