879 beide zullen ophouden te bestaan, terwijl dan het vuurgevecht pas moet beginnen. De vuurdiscipline eischt volmaakte aandacht van den soldaat gedurende den strijd, en deze aandacht zal, zoo niet onmogelijk, ■dan toch op zijn minst zeer moeilijk zijn te verkrijgen. Omtrent de vuurleiding leeren de meeste gevechten in den Transvaal-oorlog, dat deze ophield uiterlijk op 800 meter van den vijand. „Oft schon von 1500, sicher aber von 800 M. an konnte „das Feuer nicht mehr geleitet werden." Reeds van het gevecht bij Nuits, 18 December 1870, verhaalt een ooggetuige: „Wir waren kaum in den Bereich des franzö- „sischen Feuers gekommen, 1000 M. vom Feinde, da war eine „Leitung des Gefechtes, ein Kommando nicht mehr möglich. „Auf sich selbst angewiesen, mussten die einzelnen Abteilungen „selber wissen, was sie zu tun hatten." „Truppweise schlossen wir uns zusammen, je sechs oder acht. „Hier warenz." Nog in onze nieuwste voorschriften die van 1901 en 1903, dus ruim 30 jaar later blijkt men huiverig, om den toestand ten volle te aanvaarden, zooals deze in werkelijkheid zijn zal. De schutter is in het gevecht vrijwel op zich zelf aangewe zen, en in den tegenwoordigen strijd is dit niet eens onge- wenscht. De tirailleur moet vrijheid van handelen hebben, moet als 't ware op den loer liggen en op de plotseling te voorschijn komende en zich zeer kort vertoonende doelen dadelijk zijn schot afgeven, zonder door commando's te worden opgehouden. De commando's tot opening van het vuur zijn trouwens in ons E. R. veel te tijdroovend. Acht men ze aldus noodig in het eerste stadium der recrutenafrichting, dan dienen zij toch bij het tirailleeren bekort te worden. De zg. verkorte vuuropening zal men in werkelijkheid toepassen met alle vizieren en op ver schillende doelen, en de bevelen daartoe luiden„Op (doel noe men)600 M. vuren". De tirailleur zal zelf zijn vuur regelen en wel zoodanig, dat dit levendiger wordt naarmate het doel belangrijker en meer kwetsbaar is 74 S.Y.S. 7) en, indien hij dit werkelijk toepast, dan kunnen immers de commando's „langzaam" en „snel vu ren" worden vervangen door één bevel, nl. „vuren", en dienen

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 265