881 Onder hevig vijandelijk vuur maakt het kader, dat een ge weer in handen heeft, daarvan gebruik, onverschillig of men dit wenscht of niet. De taak der vuurleiders, d. z. dus de officieren, bepaalt zich tot het aangeven, zoolang mogelijkvan het doel en den afstand, het versterken der linie en de aanvulling der mu nitie. Het met eenige zekerheid vaststellen van de uitwerking van het eigen vuur acht ik onmogelijk, evenals het temperen van het vuur door het aangeven van het aantal te verschieten patronen of het uitstellen van het commando „navullen." Hiertoe lijkt mij het fluitsignaal nog het minst ongeschikt. 1) Spoedig zullen ook de korte aanwijzingen der officieren den schutter niet meer bereiken en zal hij zelfstandig het gevecht moeten doorvoeren. Daarop dient dus in hoofdzaak zijne opleiding te berusten. Het is duidelijk van hoeveel belang de oefeningen in het schat ten van afstanden zijn. Een Duitsch officier, die den oorlog meemaakte, verklaart dat de Boeren, gemiddeld, niet veel beter schoten dan de Engelschen, maar dat de uitwerking van hun vuur grooter was, omdat zij goede afstandschatters waren met scherp gezichtsvermogen en groote terreinkennis. Ook schoten zij beter op zich verplaatsende doelen en, aange zien de oorlogsdoele n meestal slechts in beweging zichtbaar zijn, dienen wij de oefeningen op kortelings te voorschijn komende en in beweging zijnde schijven uit te breiden. Reeds bij het individueele schieten moet enkele malen ge vuurd worden met volledige uitrusting, en nadat de man bv. 100 meter of meer in den looppas heeft afgelegd. De manschappen kunnen, met uitzondering der scherpschut ters, overigens 5 patronen achter elkaar verschieten op éénzelfde schijf, die eerst daarna wordt binnengehaald, terwijl de uitslag- der 5 schoten te gelijk wordt aangewezen. Dit verkort aanmerkelijk de oefening, verlicht den dienst van 1) Bij het nemen eener Atjehsche stelling, die aan drie zijden door water omringd was, stuitte de troep op eeno versperring, bestaande uit 3 rijen dubbele paggers met bam- boedoerie en randjoes daartusschen. Terwijl eenige menschen langs de versperring werden uitgezonden om een beteren doorgang te vinden, gelukte het met de tirailleerfluit het heftig snelvuur totaal te doen ophouden echter slechts voor enkele oogenblikkenspoe dig begon het opnieuw. Intusschen is zoo'n korte vuurpauze voldoende, om den troep even tot bezinning te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 267