882 het schijfcorvee en heeft in de practijk geen noemenswaardig bezwaar. Immers, de schutter kent zijn geweer en, indien dit niet het geval is, of zich sterke atmosferische invloeden doen gelden, kan een proefschot worden toegestaan (hetwelk natuur lijk moet worden aangewezen op een daarvoor vastgesteld tee- ken). Bovendien, de richt- en schietfouten van onze fuseliers zijn zóó groot, dat de afwijking van het geweer daarbij meestal van geen invloed is. In 't kort herhalende, wenschte ik de volgende wijzigingen: De schietopleiding hoofdzakelijk doen berusten op den zelf standig doorgevoerden vuurstrijd van den tirailleur 1); de oefe ningen, nog meer dan thans bet geval is, in overeenstemming brengen met den toestand op het gevechtsveld; de commando's voor de vuuropening bekorten en die van „langzaam" en „snel vuren" vervangen door éénzelfde bevel, nl. „vuren." Hieraan zijn nog eenige kleine veranderingen toe te voegen, als bv. het opgeven der poging om aan soldaten een denkbeeld te geven van vizierlijn, richtlijn, aslijn en kogelbaan 57 S. "V". S.). Dit kost veel moeite en die moeite wordt beloond met een pooveren uitslag, en het kost veel tijd, terwijl die tijd hard noodig is, om den soldaat practisch te leeren zijn tegenstander buiten gevecht te stellen. „Ich habe stets dahin gewirkt dass man dem Soldaten nicht „zu viel in den Kopf propfen, nicht zu viel Kenntnisse, zu viel „Formenkram von ihm verlangen soil (Dragomirow)". D. Gr, 1) Ook tegenover den inl. vijand is deze zelfstandigheid somtijds een vereischte: men komt, na met éénen door 'n bosch gemarcheerd te hebben, plotseling op een „ladang"; uit een huis vluchten gewapenden; do voorste man vuurt, ieder volgende plaatst zich vlug naast hem en vuurt eveneens. Indien men commando's afwacht is het te laat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 268