889 - Verder blijkt ten duidelijkste hoe bezwaarlijk het formeeren van afzonderlijke Soend. en Tim. comp. de aanvulling maakt. De 6 inl. comp. in de He mil. afd. hebben thans voor de aanvul ling geen waarde, zoolang niet, met verbreking van het bestaande verband, een der Soend. of Tim. comp. te velde wordt gezonden. Een der bat. waarbij die comp. zijn ingedeeld in zijn geheel te velde te zenden is niet mogelijk, daar binnen korren tijd daarvoor geen aanvulling meer beschikbaar zou zijn. Thans zijn er in stede van 17 slechts 11 inl. comp. beschikbaar voor de aanvulling van de troepen te velde en de garn. infanterie, zoodat onze Javaantjes veel spoediger naar het oorlogsterrein gezonden moeten worden dan anders wel noodzakelijk zou zijn. Een ieder verkondigt dat speciaal Javanen een zorgvuldige opleiding noodig hebben om bruikbaar veldsoldaat te worden, maar nog altijd houdt men vast aan een organisatie, welke maakt dat er juist aan hunne opleiding minder tijd besteed kan worden dan aan die van de overige niet-Europeanen. Zoo zullen in de te gen woordige omstandigheden de, voor de aanvulling van een zeer groot en bijna in zijn geheel actief deel der infanterie, beschikbare 3 inl. comp. ter Sum.-Westkust en 5 inl. comp. in de Ie mil. afd. zeer zeker niet voldoende zijn. Die aanvulling zal dus voor een deel moeten komen van de opleidingscomp. en dientenge volge de reeds krap toegemeten tijd voor de verdere vorming van de jonge Jav. soldaten nog verminderd worden. Ook de 3 inl. comp., welke in de Ille mil. afd. beschikbaar zijn voor de aanvulling der garn. bataljons van Celebes, Ambon en de Z/O afd. van Borneo, zullen wel niet voldoende zijn, nu op Borneo aan de infanterie zeer zware eischen gesteld moeten worden. Ook daar zullen dus de inl. opleidingscomp. moeten worden aangesproken. Dit moge voldoende zijn om aan te toonen hoezeer onze Jav. soldaten de dupe zijn van de bestaande organisatie, overigens heeft het met de ons hier gestelde vraag, hoe te komen tot een voortgezette opleiding met behoud van de tegenwoordige organisa tieniets te maken. Uitgaande van de reeds aangegeven beginselen, heb ik me de gang van zaken, bij de aanvulling der verschillende inf. korpsen, als volgt gedacht. lo. De afd. commandant en de mil. commandant van S. W. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 275