892 deel worden opgewogen door de besparing, welke daarvan mede een direct gevolg zal zijn. Een subs, comp., als hierbedoeld, xs er toch geheel op ingericht om de uit het hospitaal ontslagen zieken weder in den kortst mogelijken tijd op krachten te doen komen; zij zullen derhalve spoediger weder geschikt zijn voor den dienst. Ook is het dan mogelijk de zieken na een kort verblijf in het hospitaal uit te schrijven, wat thans niet het geval is, daar gewacht moet worden tot zij in staat zijn weder de gewone diensten te verrichten. Om dezelfde reden zal ook het weder instorten van pas herstelden minder veelvuldig voor komen. Dit alles geeft een besparing, die wel niet in cijfers kan worden omgezet, maar toch allicht opweegt tegen de onder houdskosten van eenige honderden militairen. Als ik hierop zoo den nadruk leg, dan geschiedt dit uit overtuiging, niet alleen gebaseerd op persoonlijke ondervinding maar ook op die van de doktoren, welke in de jaren 1898 en 1899 dienst deden te Fort de Koek en belast waren met het geneeskundig onderzoek, dat voor de reconvalescenten der subs. comp.met een sterkte variëerende van 300 tot bijna 600 man, eens in de 14 dagen verplichtend was. Men vrage overigens het oordeel van den geneeskundigen dienst over de schadelijke gevolgen van het dienst doen (vooral wachtdienst) voor reconvalescenten. Doch genoeg ook over dit onderwerp. Ik heb thans het mijne gezegd en hoop daarbij niet al te veel gesproken te hebben over hetgeen reeds is aangevoerd voor en tegen de gemengde compagnie, de onschuldige oorzaak van reeds zooveel geschrijf en zoo hard gewrijf. H. C. Kekkkamp. NASCHRIFT VAN DEN HEER SCIIUTSTAL VAN WOUDENBERG. Van de mij door de Redactie van dit Tijdschrift geschonken gelegenheid, om al dadelijk de mij door den heer Kerkkamp ge stelde vragen te beantwoorden, maak ik gaarne gebruik. Zouder over de door S. verkondigde denkbeelden in beschouwing te tre den, wensch ik hieronder enkel de basis aan te geven, waarop

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 278