894 - schillende redenen bij mobilisatie minderen uit, die in vredestijd in de sterkte der comp. loopen, doch niet beschikbaar zijn om te velde te trekken, zoodat de vredessterkte belangrijk hooger moet zijn dan de sterkte, welke op tactische gronden voor de veldcomp. noodig wordt geacht en welke hierboven is aangegeven. Het verschil tusschen de vredessterkte en de oorlogssterkte heet mobilisatieverlies, en is langs statistischen weg bepaald. Het aantal niet beschikbaren hij mobilisatie bestaat uit: de zieken, de manschappen die wegens onvoldoende geoefendheid niet geschikt zijn om te velde te trekken, de niet of minder va- lieden, verlofgangers, vermisten, gedetacheerden en krijgsraad arrestanten, en is berekend te zijn gemiddeldvoor Europeanen 21 voor Amboineezen 15 en voor inlanders 17 Deze cijfers zijn gemiddelden en gelden voor de geheele veld infanterie, waaruit volgt dat er al zeer weinig kans bestaat, dat bij mobi lisatie van etn enkel bataljon het werkelijk mobilisatieverlies zal overeenkomen met het aantal niet-beschikbaren, waarop de formatie van de vier compagnieën is berekend. Doch bij alge- heele mobilisatie zullen enkele bataljons over een overcompleet aan valieden beschikken, waarvan het totaal bedrag vermoedelijk ongeveer zal overeenkomen met het totaal aantal, dat bij andere bataljons aan de oorlogsformatie zal ontbreken. De vredesformatie der veldcomp. moet dus tellen j 100X150 de Europeesche comp.190 minderen 100X150 de Ambomeesche comp.177 85 100X150 de mlandsche comp.181 Deze vredessterkte der verschillende compagnieën is nog ver meerderd met 3 man, welke dienen voor de vorming van de ba- taljonsmuziek. De aldus verkregen totalen komen overeen met de totalen, verkregen door optelling der formatiecijfers van de veld comp., voorkomende in de A.O. 1890 No. 52 27, 28 en 29. In het mobilisatieverlies is tevens begrepen het vermoede lijk aantal niet beschikbaren, hetgeen bij mobilisatie onder het kader zal blijken te bestaan. Daarom bevinden zich onder het aantal minderen, dat de vredesformatie der comp. meer telt dan OO

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 280