898 diend bij de honderden guldens, welke hij al in zijn zak voelt branden. In zijn ontstemdheid vergeet B. den soldaat op de plaats te laten rusten en dus begint deze reeds aan het einde der eerste bladzijde de positie te verknoeien, zooals hem trouwens bij vele gelegenheden wordt geleerd. Op een knik van het luitenantshoofd ratelt het orgaan van den onderofficier af: „elk militair zonder onderscheid van rang Droog heeft socialistische neigingen en hij vindt dezen aan hef niet kwaad, maar dan volgen er dingen, die hem absoluut geen belang inboezemende executiekogels vliegen hem om de ooren, hij zou onder het gewicht der stroppen bezwijken, als de heele geschiedenis hem niet zoo ijselijk koud liet: „Mijn'n zorg", denkt Droog, „d'er is geld .in 't geweer, wat „l...lt die vent van vóór den vijandwie hèt er 'n vijand, als „ie honderd pegels in de ballen van z'n hand voelt. Yan middag „gaan ik naar Soerabaia met 8 dagen, kleê me in burger in „de kampong bij dien gegageerde met het ridder, die laatst'n ■„pakejan van me geruild hèt tegen'n vierkanten pot en als we „van avond goed vet benne, dan gaane we rijen in 'n kosong „met moentji".— „Met den dood of anderszins naar omstandigheden gestraft worden, afgeloopen luit", zegt de sergeant-majoor in één adem, bijna buiten adem. De officier schrikt op: hij was aan het tennissen met het logeetje van den assistent-resident. Als hij thuis ligt in zijn luierstoel met een sigaar in den mond, doet een rookkringetje hem denken aan den strop en aan de krijgsartikelen: „zou Droog nog onder den indruk er van zijn, of zou die d'er in z'n verlof 'n lolletje van maken? Was die voorlezing feitelijk wel noodig? Barré ontkent dit stellig in het eerste gedeelte van zijn „militair strafrecht". Waarom is dan in het nieuwe reglement op den inwendigen dienst, dat van zooveel liberaler opvatting getuigt, de laatste alinea van art. 101 nog opgenomen, terwijl zooveel andere ouwe rommel is over boord gesmeten? D. Gr.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 284