VOOR DE PBACTIJK. Piket-tenue. Waarom is voor den officier van piket de marschtenue verplichtend? Is het om in „Concordia" of andere sociëteiten bij muziekuitvoeringen het publiek te imponeeren, of om op straat militairen „onder den invloed" tot kalmte en orde aan te manen Moet zij dienen, om in de slachterij behoorljjk voor den dag te komen tijdens de keuring der ossen of tusschen de bloederige en lillende lijken na hunnen dood? Weet men dan niet uit de stierengevechten in Spanje, dat deze dieren een hartgrondigen afkeer hebben van alles wat naar rood zweemt en dat men hun lijden nog vergroot door, omhangen met de door hen gehate kleuren, hunne terechtstelling bij te wonen Indien voor den piket-officier de marschtenue gegronde reden van bestaan heeft tijdens zijne dienstverrichtingen hetgeen ik betwijfel dan is zij An&vbuiten toch zeker onnoodig en zeer ongerieflijk. Het is eene kleinigheid maar van Rappard verzekert in de „Militaire Spectator," dat de Fransche officieren met veel opgewektheid dienen en weinig klagen, omdat men hen in de gelegenheid heeft gesteld, zich bijna uitsluitend te wijden aan hun hoofdtaak: de vorming van solda ten, geschikt voor den oorlog, en omdat men hen daartoe ontlast heeft van tal van hinderlijke kleinigheden, den administratieven, inwendigen of garnizoensdienst betreffende. Bij vele Indische officieren is „mopperen" en „klagen" een chronisch ziekteverschijnsel. Misschien ligt het aan het klimaat, misschien aan het gehalte der offi cieren en misschien kan van Hoogerhand in reglementen en voorschriften en in opvatting van den dienst nog veel ten goede gewijzigd worden (hoewel dit streven tegenwoordig reeds zeer duidelijk waarneembaar is). d. G. Toelagen aan officieren bij meer daag sclie oefeningen. De alg. order no. 88 van 1903 deelt o.a. mede, dat bij Gouv. Besluit van 27 Mei 1903, no. 22 is goedgevonden en verstaan bij wijze van

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 287