646 maar tevens een groote mate van kalmte en behendigheid, welke men in het gevecht niet mag verwachten. De geringere vuursnelheid van het magazijngeweer gesteld als enkellader kon slechts enkelen stelsels verweten worden, waarbij het noodig was de patroon met de hand in de kamer te schuiven. Ten slotte kan het niet anders dan natuurlijk genoemd worden, dat, waar handenarbeid door werktuigelijke vervangen wordt, de hiervoor noodige inrichting meerdere samengesteldheid met zich brengt. Daaraan is niet te ontkomen. Men dient zich echter af te vragen, of daardoor een overwegend voordeel ver kregen wordt en of de aangebrachte verbetering krijgsbruikbaar is. Kan men op beide vragen volmondig toestemmend ant woorden, zoo is daarmede het pleit beslecht. Dat het verkregen voordeel overwegend en het aangebrachte mechanisme krijgsbruikbaar was, bleek vooral in den oorlog van '77—'78. Een bezwaar bleef echter, dat de kans op grooter munitieverbruik bij de repeteergeweren nog niet kon worden veronzijdigd door aanmerkelijke vergrooting van den munitie- voorraad bij den man. Men scheen toen, tusschen '84 en '86, op het doode punt te zijn gekomen. Hebler beweerde zelfs, dat, blijkens zijn proeven met schietkatoen in samengepersten vorm, het voor de hand lag, dat het zwarte kruit nog geen gevaar liep spoedig verdrongen te zullen worden ('86). In elk geval achtte men het kleinstkalibergeweer nog niet rijp voor de practijk. Toch dreef de politieke verhouding der staten in Europa tot verbetering der infanteriebewapening. Duitschland vond het in '84 noodig over te gaan tot het aannemen van een meerlader met behoud der ballistische eigen schappen van het geweer M. 71, zoodat aan de patroon niets ver anderd werd en het buismagazijn er slechts 8 kon opnemen. De door Oostenrijk genomen beslissing werd reeds boven medege deeld. Frankrijk ging oorspronkelijk dezelfde richting uit, door zijn Gras-geweer te wijzigen in meerlader met buismagazijn vol gens Kropatschek (M. 84), later in meerlader volgens Yetterli's systeem (M. 85). Bij deze stelsels bleef het gebruik als enkellader op den voor grond staan en diende het magazijn voor bijzondere oogenblikken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 28