905 Doel l- oog. r. oog. I r 'l majoor Mae Munn een eenvoudig hulpmiddel mede, dat door hem reeds sedert jaren bij het afstandschatten met goed gevolg werd toegepast. Dit hulpmiddel is het volgende: Men maakt front naar het doel, strekt den rechterarm en richt met het rechteroog over den recht in de hoogte gehouden rechterduim. Ver volgens opent men het linkeroog en sluit het rechter. De duim ziet men alsdan ten opzichte van het doel naar rechts verplaatst. Men heeft nu slechts die schijnbare verplaatsing te schat ten en met 10 te vermenigvuldigen om den gezochten doelafstand te ver krijgen. De doelafstand is derhalve steeds tienmaal zoo groot als de schijnbare verplaatsing naar rechts van den duim ten opzichte van het doel. Deze schattingsmethode is gegrond op het feit, dat bij een normaal gebouwden man de afstand van de oogen tot den loodrecht gehouden duim van den geheel gestrekten arm tienmaal den afstand der beide pupillen bedraagt. Is bij uitzondering deze liniaire verhouding bij een enkel persoon eenigszins anders, dan is toch altijd de afwijking zoo gering, dat de uit komst daardoor geen beteekende wijziging ondergaat. Majoor Mac Munn is voorts van meening, dat het schatten van af standen in de breedte veel gemakkelijker is dan van afstanden in de leng te en beweert dat reeds met geringe oefening in het breedteschatten voldoende bedrevenheid is te verkrijgen. Hij acht het hulpmiddel vooral voor het schatten van afstanden tot 1000 a 1200 M. van waarde en wijst er op dat het in elk geval eenigen waarborg oplevert tegen het maken van groote schattingsfouten. Schiceiz. Mil. Blatter Mei 1904. 100 Schietvoorschrift der infanterie. De redactie van deze paragraaf van ons schietvoorschrift is niet duidelijk en gaf een onzer lezers aanleiding de volgende vraag tot ons te richten. „Is het de bedoeling van de eerste zinsnede van 100, dat ongeveer „15 patronen voor de drie oefeningen in het langzaam vuren op kleine Duim

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 291