908 „Gij verlangt eene eenvoudige uniform, maar mijne geachte Indische „clienten met 'n buiging hebben mij verzekerd, dat twee derde vanhet „Ind sche leger uit Javaansche soldaten bestaat en dat deze wilden verzot „zijn op kleuren, vooral op geel, dat hen aan „koelit langsap" doet denken. „Wat zijn trouwens mijne dunne koordjes in vergelijking van de breede „biezen van uwe Indiaansche politieagenten. De Javaan in krijgsdos „mag tegenover don „oppas" toch geen al te poover figuur maken, niet „waar Estheticus en Practicus vielen terug in hunne stoelen, verslagen, ont daan, vermoord. De Financier keek onverschillig. De voorzitter meesmuilde en liet den hamer vallen. d.G. Een veiligheidsriist voor Beaumont-geweren en karabijnen. Door den sergeant-geweermaker Mettrop, alg: stb. no. 39666, is eene veiligheidsrust uitgevonden voor Beaumont-geweren Daar deze inrichting hoogst eenvoudig en practisch is en met geringe kosten kan aangebracht worden, dunkt het mij wenschelijk deze uitvin ding toe te passen op de Beaumont-karabijnen Infanterie, waarmede de jachtcommando's bewapend zijn. Bovendien denk ik, dat menigeen, die in 't bezit is van een Beaumont-geweer, gaarne deze palinrichting aan zijn geweer zal willen doen aanbrengen, waarom hieronder een korte beschrijving er van gegeven wordt. De gedachte, welke aan de palinrichting ten grondslag ligt, is de bewe ging van de trekkernok van boven naar beneden op te heffen. Dit wordt verkregen door een pal in den vorm van een sleutel onder de trekkernok aan te brengen. De baard van den sleutel kan naar willekeur door een eenvoudige beweging voorover gelegd of rechtop gezet worden. Ligt de baard voorover, dan kan de trekkernok ongehinderd zich naar beneden bewegen, terwijl, indien de baard rechtop staat, de trekkernok op den baard rust en dus niet naar beneden kan worden getrokken. Hiervoor dienen de navolgende drie onderdeelen te worden geconstrueerd. I (Zie teekening C.). Een tweemaal rechthoekig omgebogen stalen plaatje (glashard), bodem- lengte 16 m.M., lengte der opstaande zijden 19 m.M. Dit plaatje wordt ingelaten in de lade, juist onder de trekkernok. In de opstaande zijden worden openingen gemaakt, ter linkerzijde een sleutelgatvormig gat, de opening voor den baard naar achter wijzende, en ter rechter zijde een rond gatbeide openingen overeenstemmend met de dikte van de as van den sleutel. De gaten worden gemaakt onmiddellijk boven den bodem, zoodat de as daarop tevens komt te rusten, ter vermindering der slijtage.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 294