918 Het moet als een plicht der officieren worden beschouwd om goede groepscommandanten te vormen, die opgaan in hun groe pen. Yoor alles in hunne groepen moeten zij verantwoordelijk worden gesteld; daarentegen is elk kranig feit door hun groep bedreven een reden om hen voor te dragen voor een belooning. Geëischt moet worden, dat de groepscommandanten hunne man schappen kennen; weten wat de een beter kan dan de andere. Gepaste naijver tusschen de groepen moet zooveel mogelijk worden opgewekt. Met den meesten ernst wordt gewaarschuwd tegen het in 't oog loopend achterstellen of minderwaardig keuren van de inlandsche soldaten bij de Europeesche. Laten we eerlijk zijn en erkennen, dat ook de meeste Europeesche fuseliers een stimulans noodig hebben om zich werkelijk in 't gevaar te begeven. Bij weinigen is dit plichtbesef of eerzucht; bij velen naijver •op en schaamtegevoel voor elkander en dan nog vooral angst voor bijtenden spot. Welke stimulans blijft den inlandschen fuseliers, wanneer men a priori allen over één kam scheert en hen minderwaardig- keurt? Men behandelt hen als geweerkoelies, minacht hen en verwondert zich dan nog, en is verontwaardigd, dat zij zich in 't gevaar niet ontpoppen als dappere soldaten. Men verkondigt met voorliefde, dat de inlander een machine is, doch dit is onwaar van nature is hij dat minder dan een Europeaan van zijn stand •en ontwikkeling. Doch wij hebben 't hem gemaakt, wijl 'tons te veel moeite kostte om hem zaken, die hem van nature onbekend zijn, te doen begrijpen. Alles moet in 't werk ge steld worden om het zelfvertrouwen van den inlandschen fuse lier, zijn gevoel van eigenwaarde te verhoogen, en daartoe is in de eerste plaats noodig, dat de aanvoerder blijken geeft ver trouwen in hem te stellen. b. Tenue en uitrusting van den troep. Kan groote vrijgevig heid veroorloofd worden, wat aangaat de tenue, de bivakcom mandanten zorgen, dat die vrijgevigheid niet in bandeloosheid •overslaat. Tegen flauwen opschik en aanstellerij worde gewaakt, en hiermede zijn alle onnoodige strikjes en lintjes aan hoeden veroordeeld. Stroohoeden zijn ondoelmatig; daarentegen is de model helmhoed of een van lichter materiaal zeer doelmatig. Yoor elke patrouille treden de manschappen in volle wapen-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 304