922 van het restant vivres in het magazijn, door den commandant zelf op te nemen, en aan den voet daarvan de gemiddelde sterkte- aan Europeanen en inlanders over de maand. Kleine vivres enz., die ter plaatse niet te verkrijgen zijn, wor den met opgave van hoeveelheid aangevraagd. Jenever wordt uit de menage niet verstrekt, behalve het aan komende volgens tarief. Zoo eenigszins mogelijk moet gezorgd worden, dat zich bij elk bivak een broodbakker vestigt. Bijzondere verstrekkingen worden door den commandant dei- troepen gelast, om zoodoende, evenals door gelijkelijke verdeeling der gelden van de niet verbruikte vivres, alle bivaks in even gunstige conditiën te brengen. De grootere bivaks, welke door deze regeling een weinig zullen moeten afstaan aan de kleinere, behooren niettemin steeds even groote zuinigheid te blijven betrachten. k. Bivak-cantines. Er moet gezorgd worden, dat de bi vaks ruim van bier, limonade en andere versnaperingen zijn voorzien. Het bierverbruik moet binnen zekere grenzen gehouden worden. Alle verkoop van wijn, port, bier e.a. in de toko's bij de bivaks moet verboden worden; de bivakcommandanten houden hierop streng toezicht. Het streven moet zijn om veel voor de gezelligheid van den soldaat te doen en een ruime barak voor cantine te bestemmen. Zoo mogelijk moet getracht worden tegen billijke prijzen cho colade, koffie enz. verkrijgbaar te stellen. Wanneer de fondsen het toelaten zullen illustratiën, tijdschrif ten en couranten ter circulatie worden rondgezonden. Om geldverzendingen zooveel mogelijk te beperken, zal op het einde van iedere maand aan den voet van de opgave „restant vivres" het „saldo cantine" worden bekend gesteld. Dit saldo is dan het geld, dat aanwezig is. Wanneer nu de menagegel- den worden toegewezen, wordt kennisgegeven, hoeveel van dit „saldo cantine" in de menage gestort kan worden. Op die wijze verkrijgt men zooveel mogelijk een gewone rekening met gesloten beurzen. I. Spelen. Kan eenige vrijgevigheid bestaan voor de inlanders,

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 308