923 wat spelen betreft, dit moet toch tot bepaalde uren worden beperkt, zoodat middag- en nachtrust daaronder niet lijden. m. Dwangarbeiders. Aan dwangarbeiders kan in de bivaks eenige meerdere vrijheid worden gegeven. Doch telkenmale, wanneer er een drost of zich aan een ernstig vergrijp schuldig maakt, wordt die meerdere vrijheid voor een bepaalden tijd inge trokken. Het moet ten strengste verboden worden, dat de dwang arbeiders in de chambrées der manschappen komen. 's Nachts zijn de dwangarbeiders opgesloten. Straffen worden aangeteekend en op het einde der maand vermeld aan den voet der opgave: straffen van militairen. De bivouakcommandant moet streng toezien, dat de dienst on der de dwangarbeiders gelijkelijk verdeeld wordt. Het pleegt voor te komen, dat vriendjes van den mandoer niets, enkele uitgestoo- tenen alles moeten doen. Voor onbruikbare mandoers wordt terugstelling aangevraagd. Het onnoodig aan gevaar blootstellen van dwangarbeiders mag niet voorkomen. Hen op excursie zonder dekking buiten een bivak te laten logeeren, hen zonder dekking ter fourageering uit te zenden of te werk te stellen, elders dan waar geen ge vaar te duchten is, moet ten stelligste worden verboden. n. Straffen. De bivakcommandanten straffen als „detache mentscommandant" en als „plaatselijk militaire commandant". Luiheid en traagheid wordt het beste gestraft met strafexercitie. Strafschilderen moet niet voorkomen. 0. Journalen en bijzondere meldingen. Telkenmale wanneer daartoe gelegenheid bestaat moeten journalen worden opge zonden. Twee journalen worden ingediend: 1. het militaire journaal, waarop zoo beknopt mogelijk pa trouillegang, excursie en bijzondere meldingen voorkomen, met vermelding der namen van de patrouillecommandanten; 2. het civiele journaal, dat als toelichting op het militaire journaal kan dienen, en waarin alle wetenswaardigheden voor den civielen gezaghebber worden medegedeeld. Aan den voet kunnen particuliere meldingen, aanvragen van voorwerpen van het civiel bestuur enz. worden gesteld. Niet genoeg nadruk kan gelegd worden op de nauwkeurig-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 309