931 - Dit kweekt bij de chefs een neiging tot partijdigheid, die geheel straffeloos bedreven kan wordenzulke chefs laten ook gemak kelijk door anderen (vooral adjudanten), die het handig weten aan te leggen, invloed uitoefenen op hunne beoordeelingen, die zij nochtans zelfstandig meenen uit te spreken. Zooals reeds met een enkel woord werd opgemerkt, tracht men in vele legers het gevaar van onjuiste beoordeelingen te ont gaan door het instellen van examens, waaraan moet worden voldaan om voor bevordering in aanmerking te kunnen komen. 1) Doch, hoewel hierdoor iets ten goede wordt uitgewerkt, is het bezwaar daarmede niet geheel uit den weg geruimd, want, be halve dat een examen steeds tot zekere hoogte een loterij is, kan daarmee moeielijk over de minstens even belangrijke eigen schappen van den officier, nl. zijne practische bruikbaarheid en zijn karakter, een beslissend oordeel worden uitgesproken, en moet dit toch op de gewone wijze worden overgelaten aan den chef die hem in de practijk waarneemt. En juist voor het Indische leger zijn laatstgenoemde eigen schappen van overwegend belang, omdat bij dat leger, dat steeds voor een groot gedeelte te velde is, de factoren practische bruik baarheid en karakter geheel op den voorgrond treden Men leide hieruit niet af, dat ik wetenschappelijke ontwikkeling niet hoog stel, het tegendeel is waar, doch zonder den tact om die kennis op de juiste wijze in practijk te brengen, en zonder het karak ter, dat de bereiking van eenig oorlogsdoel onder alle omstan digheden waarborgt, heeft wetenschap weinig waarde, en dat juist springt bij ons leger zoo duidelijk in het oog. En al wilde men bij het Indische leger examens instellen voor sommige rangen, waarvoor de majoorsrang m.i. het eerst in aan merking zou komen, dan zou het nog de vraag zijn of een aan billijke eischen voldoende regeling hier te treffen zou zijn. Even als in Oostenrijk zou een cursus voor kapiteins noodig zijn, want stelt men streng wetenschappelijke eischen, dan dient men de be trokken officieren ook in de gelegenheid te stellen zich daarvoor te (1) Ia vele legers wordt door de luitenants examen afgelegd voor den kapiteinsrang, zoo o.a. in Engeland, Frankrijk, Italië, België en Spanje. In de vier laatstgenoemde rijken is ook voor den majoorsrang het examen verplichtend, in Oostenrijk alléén voor den ma joorsrang, in Italië ook voor den rang van kolonel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 317