932 bekwamen. Iedere overigens goed gesignaleerde kapitein, die den wensch te kennen gaf aan het examen deel te nemen, al of met na het doorloopen van den cursus, zou daartoe in de gelegenheid gesteld moeten worden, terwijl, om den maatstaf van beoordee ling zoo gelijk mogelijk te doen zijn, jaarlijks slechts één, te Ba tavia zitting houdende, commissie van examen zou moeten wor den benoemd, die uit de kundigste hoofdofficieren zou moeten bestaan. Op die wijze zou echter steeds een vrij groot aantal officieren als leerling en instructeur, of als lid der examencommis sie en examinandus aan den gewonen dienst onttrokken zijn, en dat moge in een groot leger, dat als regel op voet van vrede ver keert, geen bezwaar zijn, in het Indische leger is het een bezwaai dat van overwegend belang is. Het is toch duidelijk dat eene, voor ons buitengewone, formatieuitbreiding, vooral van den generalen staf, alleen om tot een examen voor den hoofdoffi- ciersrang te geraken, wel nimmer te verkrijgen zal zijn. Boven dien, welke financieele offers zouden, door de onvermijdelijke detacheeringen en overplaatsingen, èn door het gouvernement, èn door de betrokken kapiteins niet gebracht moeten worden, gesteld al dat het mogelijk was alle kapiteins, die daarvoor in de termen vielen en den wensch daartoe te kennen gaven, naai Batavia te zenden om den bovenbedoelden cursus te volgen. De hiergenoemde bezwaren, tegen het in het leven roepen v an zulk eene instelling in Indië, zouden slechts met veel moeite en kosten zijn uit den weg te ruimen, en vooral de meerdeie kosten, die zeer belangrijk zouden zijn wanneer men iets goeds te voorschijn zou willen brengen, zouden thans reeds voldoende zijn om van een dergelijk plan te doen afzien. Daarbij komt, dat het groote nut van die examens door een groot deel onzer niet zal worden ingezien. Wij hebben allen herhaaldelijk exa men afgelegd, enkelen onzer zelfs meermalen examen afgenomen, en hebben wij niet vaak verbaasd gestaan over de verkregen resultaten? De een heeft veine, de ander niet, en deze wisselval lige factoren oefenen op den uitslag van een examen een vrij grooten invloed uit. Zeer zeker is het dan ook niet zonder be denking zulk een examen den grondslag te doen vormen vooi eene bevordering bi] keuze. Bovendien ben ik van meening, dat een goed chef, die er ernstig werk van maakt zijne onder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1904 | | pagina 318